"Güldüren" Tehlike

Türkiye'de obezite sayısı 20 milyonu, diyabet hasta sayısı 10 milyonu aştı. Uzmanların "yükselen tehlike" olarak nitelendirdiği iki hastalığa karşı bu kez gençler dikkat çekti.



Bostanlı Rotary Kulübü'nün "Diyabet için bir Karikatür Çiz" (DİYABKATÜR) Yarışması'nda liseli gençler, yükselen tehlikeyi güldürerek anlatmaya çalıştı. Yarışmada dereceye girenlere ödülleri dün törenle verildi.

Cumhurbaşkanlığı tarafından desteklenen İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Ege Üniversitesi ve Bostanlı Rotary Kulübü işbirliğiyle düzenlenen DİYABKATÜR Yarışması'na katılan öğrenciler karikatürleriyle fark yarattı. Törende konuşan Bostanlı Rotary Kulübü Başkanı Berkay Eskinazi, diyabet ve obezitenin çağımızın hastalığı olduğunu belirterek, "Gençlerin karikatürle eğlenirken hastalığı ve diyabetli vatandaşlarımızı anlamalarını, toplumsal bilincin oluşmasını hedefledik. Sonuçları da çok güzel oldu, gençlerimiz projeye yoğun ilgi gösterdi" dedi.

Törende konuşan Cumhurbaşkanlığı ve Türk Diyabet Vakfı'nın başlattığı 'Diyabeti Durduralım' projesinin İzmir sorumlusu Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şevki Çetinkalp ise,
“Diyabete yakalanan hasta sayısına bakıldığında Dünyada 9. sıradayız. Acilen bu hastalığa farkındalık yaratıp, önüne geçmemiz gerekiyor. Diyabetin engellenmesinde birinci kural fiziksel aktivitasyonun arttırılması ve gençlerin bilinçlendirilmesidir. Hastalıkla mücadele için özellikle gençlerimizi bu konuda eğitmemiz gerekiyor” diye konuştu.


ÖDÜLLERİNİ ALDILAR
100'ün üzerinde öğrencinin eseri yarışırken dereceye girenlere ödülleri dün Sipari Restaurant'ta törenle verildi. Gençlerin eğlenerek yapacakları karikatürlerle toplumun dikkatini çekmeyi hedefleyen yarışmada, ünlü karikatürist Erdil Yaşaroğlu da jüride yer aldı. DİYABKATÜR'de İzmir Anadolu Öğretmen Lisesi 11. sınıf öğrencisi Süheyla Yıldız birinci oldu. Özel İzmir Amerikan Kültür Koleji 10. sınıf öğrencisi Burcu Paksoy ikinci olurken, İzmir Atatürk Lisesi 11.sınıf öğrencisi Evrencan Oruç üçüncülük ödülünü aldı.

DİYABET GERÇEĞİ

Türkiye'de 10 yıl önce nüfusun yüzde 7.2'si diyabet hastasıyken uzmanlar, 2025 yılında bu oranın yüzde 13.7'ye çıkacağını öngördü. Ancak bu öngörü tam 11 yıl öncesinden gerçekleşti. 2014 itibariyle diyabetli hasta sayısı yüzde 13.7'ye çıktı. Yani hasta sayısı 10 milyonu geçti, 20 yaş üzerindeki her 7 kişiden biri bu hastalıkla savaşır hale geldi.

ÖDÜLLER

1.Birinci seçilen öğrenci; Üç Kurluk Dil Eğitimi,

2.İkinci seçilen öğrenci; 1000TL değerinde Bilişim ve Teknoloji Ödülü Hediye Çeki,

3.Üçüncü seçilen öğrenci;750 TL değerinde Spor Malzeme Hediye Çeki kazandı.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Güldüren tehlike, "Diyabet için bir Karikatür Çiz" yarışması, yarışma,DİYABKATÜR,İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Ege Üniversitesi ve Bostanlı Rotary Kulübü,Berkay Eskinazi,Gözde Timurtaş, Ebru Yağcı, Evrencan Oruç, Burcu Paksoy, Süheyla Yıldız, magazin izmir