Güldestan, 22 Mayıs’ta Yeniden Sahnede

İzmir Devlet Opera ve Balesi, geçen sezon “İzmir Prömiyeri”ni gerçekleştirdiği GÜLDESTAN adlı dans prodüksiyonunu 22, 24 ve 26 Mayıs’ta Elhamra Sahnesi’nde İzmirli sanatseverlerin beğenisine sunuyor.Güldestan, ünlü Türk koreograf Beyhan Murphy’nin kurgu ve koreografisiyle sahneleniyor. Mercan Dede’nin müziği eşliğinde sunulan eserde “gülün insandaki yansıması” anlatılmakta. Güldestan’ın dekor tasarımı Işın Mumcu’ya, kostüm tasarımı İsmail Dede’ye ait. İzmir sahnelemesini Arkın Zirek’in üstlendiği eserin ışık realizasyonunu Beyhan Murphy ve Müfit Özbek yaptı. Eserin içeriğinde kullanılan Evliya Çelebi ve Orhan Pamuk metinlerini sinema ve tiyatro oyuncusu Halit Ergenç seslendiriyor. Gösteride yer alan çadıra yansıtılan Ara Güler fotoğrafları da oyuna destek öge olarak kullanılıyor. İZDOB bale sanatçıları; Aslı Çilek Kaynarsu, Banu Dağcıoğlu, Yasemin Altınel, Aslı Ayhan, Selin Tuncer, Gökçe Telkıvıran, Esra Pire, Asena Ökte, Neslihan Kılıç, Gülfem İncecik, Hülya Atav, Deniz Güçer, Burcu Erkan, Müge Açıkgöz, Dolun Doyran, Emre Kaynarsu, Sertan Yetkinoğlu, Çağın Hazar Özideş, Timur Varlıklı, Tolga İyiuyarlar, Cihan Genek, Barış Türksever, Egemen Kement, Doruk Demirdirek ve Bora Acar Zöngür’ün rol aldığı Güldestan’a, sahne üstünde Batı ve Türk müziği sazlarından kurulu altı kişilik orkestra da eşlik etmekte.

Güldestan, destanları çizgisel bir kurgu ile anlatmakta. Her destan kendine özgü bir metinle sunulmaktadır. Eserde modern ve klasik, köy düğününden kentteki kafeye yaşantı aykırılıkları, modern insanın içsel yolculukları, semazenlerin günümüz insanındaki düşsel etkileri, Osmanlı’dan günümüz İstanbul’una, gülün gönüldeki yeri ve yansıması dans diliyle anlatılmaktadır. Toprak, kadın ve erkek figürlerinin, göçebe toplumdan günümüze hicivsel bir anlatımla işlendiği Güldestan, bir anlamda doğallıkla yapaylığı gül odaklı bir öyküyle sorgulamaktadır.

Güldestan, 24 Haziran 2004 tarihinde gerçekleştirilen “Dünya Prömiyeri” ile İstanbullu dansseverlerle buluşmuş; ardından, Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali’nde, Bodrum Uluslararası Bale Festivali’nde sunulmuş; Almanya’da, Hollanda’da, Fransa’da, Çin’de, Makedonya’da ve Kıbrıs’ta sahnelenmiştir.

Güldestan, Elhamra Sahnesi’ndeki temsillerin ardından 1 Haziran 2014 tarihinde Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi’nde dansseverlerin beğenisine sunulacak.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER GÜLDESTAN, Dans, Elhamra Sahnesi, Beyhan Murphy, Mercan Dede, Işın Mumcu, Müfit Özbek, Evliya Çelebi, Orhan Pamuk, magazin izmir, Opera, Bale