Elif Gamze Bozo'dan Engellere Karşı Yeni Bir Sergi Daha

26 Kasım 2011 tarihinde “Yorgan Altında Kimse Kalmasın” sloganıyla yorgan altında bir ayıp gibi saklanan engelli bireylerin toplumsal hayata çıkması ve çıkarılması için bir girişim daha...Türkiye’de toplum tarafından göz ardı edilen, çoğu zaman acıma duygusu ile yanlış tutum ve davranışlarda bulunulan engelli bireylerin, “duygu sömürüsü” yapılmadan gerçek bir çalışmanın özneleri olmaları için bu yola çıktık. Kampanya kapsamında Türkiye’deki sıra dışı ve fark yaratan engelli bireyleri bulup onların hayat hikayelerinin diğer engelli bireylere ilham kaynağı olmasını sağlıyoruz.

Bu yolda, “İlle de Hayat” şiir kitabıyla tanıdığımız, cam kemik hastası olan Sevgili Elif Gamze BOZO’nun hayata tutunuşu kampanyamızın başarı hikayeleri arasına girdi. Onu tanıdığımız günden bu yana daha fazlasını üretmek için çalıştığını görüyor ve onunla gurur duyuyoruz. Bu nedenle, Sevgili Elif’in ailesiyle çıktığı Anadolu gezilerinden derlenen “Anadolu’yu Tanıyor Muyuz” isimli fotoğraf çalışmasına destek olabilmek bizim için gurur verici bir durum! İnanıyoruz ki; Sevgili Elif’in “engelli” değil “üretken” bir birey olarak yaşamını sürdürmesi diğer engelli bireylere ve ailelerine ilham kaynağı olacaktır.

Elif Gamze BOZO

Türk Telekom AssisTT A.Ş. Asistanı, Yazar, Afsad Fotoğraf Sanatçısı…
26 Aralık 1984’de Ankara’da doğdu. Cam kemik hastası olarak dünyaya geldi. İki kardeşler. Annesi ev hanımı, babası ise işçi. Babasının işçi oluşu sebebiyle hayatı göçlerle dolu. İlkokula başlarken hastalığı nedeniyle,okula alınmak istenmedi. Ailesinin büyük bir mücadelesi ile okula alındı. İlkokul yıllarını Osmaniye’de geçirdi. Ortaokul dönemlerinde Ankara’ya yerleşti. Okul yıllarında birçok şiir yarışmalarında ödüllere layık görüldü. Sonra sağlık nedenlerinden dolayı Açıklise’den okul hayatına devam etti.Daha sonrada Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden öğrenim hayatını tamamladı. Tabii bu arada boş durmadı. Üniversiteyi okurken Evrensel Gazetesi ve Hayat Televizyo’nu kanalında 5 yıla yakın muhabirlik yaptı. Fakat ulaşım sorunundan dolayı, muhabirlik hayatını bıraktı.Muhabirlik yıllarında çocuk istismarı konusunda çalışmalarda yer aldı. Ankara Kadın Platformu üyesi. “Barış için Sanat Girişimcisi” 5 yıl Engelli Aileleri Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği’nde Halkla İlişkiler Genel Sekreterliği yaptı.

Tübitak“Yürüyen Akıl Projesi”ne katılarak başarı belgesi aldı.Kısacası engelliler için fayda sağlayabilecek birçok projede yer edinmeye çalıştı. Şuan Türk Telekom Assistt Rehberlik ve Müşteri Hizmetleri Çağrı Merkezinde, 11818 bilinmeyen ve bilgilendirme servisinde asistan olarak çalışmakta. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali YILDIRIM Beyefendilerinin “ulaşımda, iletişimde ve hayatın içerisinde bende varım” projesiyle başlamış olan evden çalışma yani “Home Office” ile iş hayatına tekrar başladı… Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Beyefendilerinin önem verdiği bu projede 3 Aralık 2011 Dünya Engelliler Günü nedeniyle, Sayın Binali Yıldırım Beyefendileri ve Sayın Fatma Şahin Hanımefendileri tarafından yılın başarılı engelli genci ödülüne layık görüldü.2012 yılında Cumhurbaşkanı Abdullah GÜL Beyefendileri tarafından yılın başarılı genci seçilerek Türkiye’de bir isim yaptı.

Bunun yanı sıra yazarlık ve fotoğraf sanatıyla da ilgilenmekte. 2008 yılında kendi çalışması olan“Hayata birde buradan bakınız” adlı bir fotoğraf sergisi açıldı. 2010 yılında “İLLE DE HAYAT” şiir kitabını,2012 yılında ise “ Gitmek için Gelir Aşk” adlı kitaplarını okuyucusuyla buluşturdu. İlk şiir kitabı için çok sevdiği sanatçı ablası İlkay Akkaya ile 3 şiir klibi bulunmakta. 2013 yılında Anadolu Ajansı tarafından Türk Demokrasi Vakfı Engelliler Komisyon Başkanlığına getirildi. Ankara Uluslararası Edebiyat Şöleninde yılın en iyi şair ve barış-kardeşlik onur ödülüne layık görüldü. Şuan ise JCI tarafından düzenlenen “Türkiye’nin 10 Başarılı Genci Aranıyor” kısacası adı “TOYP” olan yarışmada aday gösteriliyor… Sema Moritz tarafından şiiri bestelendi….

Ve sizlerle Elif Gamze BOZO’dan bir not iletiyoruz. “Hayatımda bana göre engel yok. Zaten ben engelli değilim ki, toplum adımı engelli koydu.” diyor…

İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği
Kıbrıs Şehitleri Cad. No:185/102 Aksoy Apt. Alsancak-İZMİR
0232.464.32.12
11 Mart Salı 19:00 - 21:00

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER elif gamze bozo, engelsiz yaşam, yorgan altında kimse kalmasın, elif gamze bozo kimdir, elif gamze bozo sergileri, ifod, izmir fotoğrafçılar derneği, afsad, ifod sergileri, ifod nerededir