Dilek Işıksel Resim Sergisi Açılıyor!

Çağdaş Türk resminin önemli temsilcilerinden Dilek Işıksel’in “İstanbul Esintisi” isimli resim sergisi 06 Mart 2014 tarihinde Selçuk Yaşar Resim Müzesi ve Sanat Galerisi’nde açılıyor.Kendisini; mevsimler, kuleler, kubbeler, kuşlar gibi İstanbul’un bir parçası olarak hisseden sanatçının tuvalinden, balıklar, kuşlar, denizkızları, laleler, bereketin simgesi narlar, bin bir türlü semboller, melekler, kemerler, ay ve yıldızlar taşıyor.

Genelde yağlıboya, kuru pastel ve çini mürekkebi ile çalışan Işıksel`in resimlerinin teması natürmortlar, Kalamış - Fenerbahçe peyzajları, deniz ve deniz dibi, balıklar, denizkızları iken sanat hayatının 30. yılında gerçekleştirdiği "Tarihi Yarımada" adlı sergisinden bu yana zengin kültürel geçmişiyle muhteşem İstanbul’ dur. İstanbul`un 2000 yıllık kültür mozaiğini şekillendiren camiler, Ayasofya ve melekleri, atölyesinin de yer aldığı Galata Kulesi ile çevresi, iç mekanlar, zaman kavramı kompozisyonlarının özünü oluşturmaktadır. Ancak eski motifleri: laleler ve balıklar da İstanbul`u simgelediklerinden resimlerde varlıklarını sürdürmekte, böylelikle sanatçının tüm temaları toplu halde görülmektedir.

Dilek Işıksel’in 27 eserinden oluşan “İstanbul Esintisi” isimli resim sergisi 06 – 29 Mart 2014 tarihleri arasında Selçuk Yaşar Sanat Galerisi’nde görülebilir.

Dilek Işıksel Kimdir?

Ankara’da doğan Dilek (Yetkin) Işıksel, Üsküdar Amerikan Kız Lisesi’ni bitirdikten sonra, Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim bölümü Bedri Rahmi Eyüboğlu Atölyesi’nden 1972 yılında mezun oldu. 1996 yılına kadar çeşitli eğitim kurumlarında resim ve sanat tarihi dersleri verdi. 1972’ de mezuniyetinden itibaren muhtelif yıllarda ve şehirlerde 32 kişisel sergi açtı; yurt içi ve dışında 75’ den fazla karma sergiye katıldı. Yurtdışındaysa, 2004 yılında Paris’de MAC 2000 sanat fuarı ve 2006 yılında yine Fransa’da Sanary sur Mer biennali gibi uluslararası etkinliklere katıldı. 1997 yılından bu yana İstanbul - Beyoğlu / Kuledibi’ndeki atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER