Dans & Kutlama 19 Nisan’da İzmir Devlet Opera Ve Balesi’nde

İzmir Devlet Opera ve Balesi, DANS & KUTLAMA adlı iki perdelik modern dansın “Türkiye Prömiyeri”ni 19 Nisan 2014 Cumartesi günü saat 20.00’de gerçekleştiriyor.Niccolo Paganini’nin “Capriccio”, Antonio Vivaldi’nin “Piccolo” ve Johann Sebastian Bach’ın “Goldberg” müzikleri ile oluşturulan Dans & Kutlama adlı modern dans gösterisi, konuk Brezilyalı koreograf Tindaro Silvano koreografisiyle sunulacak. Eserin dekorları Kaan Güreşçi, kostümleri Gülay Korkut, ışık tasarımları da Müfit Özbek tarafından hazırlandı.

Dans & Kutlama’da başlıca rolleri; Burcu Olguner Aslı Çilek, Kıvanç Ekin, Sertan Yetkinoğlu, Banu Dağcıoğlu, Timur Varlıklı, Bora Acar Zöngür, Doruk Demirdirek, Aslı Ayhan, Neslihan Kılıç, Yasemin Altınel, Tolga İyiuyarlar, Asena Ökte, Hülya Atav, Dolun Doyran, Cihan Genek, Çisil Soyöz paylaşıyorlar.

“Capriccio”da; Paganini’nin olağanüstü müziği kullanılarak dansçıların güçlerinin sınırları zorlanmakta; adeta müzikle ve güçle sınavı anlatılmaktadır.

“Piccolo”da; Vivaldi’nin müziği, heyecan, sevinç ve çocuksu bir duygu ile yoğrulmakta; soyut ve şenlikli bir aleme yolculuk anlatılmaktadır.

“Goldberg”de ise; dansçılar için uykusuzluğun neden olduğu rahatsızlık duygusunun sahnedeki ortama yansıması anlatılmaktadır.

Ülkemizde ilk kez sahnelenecek olan Dans & Kutlama’da yer alan eserler,
1998, 2000 ve 2011 yıllarından başlayarak dünyanın pek çok ülkesinde sahnelenmiş; dansseverlerin büyük ilgi ve beğenisi ile karşılanmıştır.

Dünyanın en önemli koreografları arasında yer bulan Tindaro Silvano, Brezilya’nın Belo Horizonte kentinde doğdu. İlk bale eğitimini ülkesinde alan sanatçı, uzun yıllar hem ülkesinde hem de Avrupa’nın çeşitli ülkelerindeki topluluklarda dans etti. Dansçılığının ardından koreografileri ile haklı bir ün kazanan Silvano, koreografisini yaptığı on beş ayrı eser, Avrupa’nın en önemli merkezlerinde onlarca kez sahnelenmiştir. Brezilya’daki hemen tüm dans topluluklarında, Güney Amerika ülkelerinde ve aralarında Almanya, Fransa, Hollanda, Danimarka, Finlandiya, Portekiz’in de bulunduğu onlarca ülkede eserler sahnelemekte; koreografileri dünya sahnelerini süslemektedir.

Dans & Kutlama adlı modern dans gösterisi, 19 Nisan’daki prömiyerin ardından; 22 ve 24 Nisan, 7 ve 8 Mayıs 2014 tarihlerinde İzmirli dansseverlerin izlenimine sunulacak.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Dans & Kutlama , İzmir devlet opera ve balesi, dans kutlama modern dans gösterisi, Burcu olguner, kıvanç ekin, sertan yetkinoğlu, banu dağcıoğlu, timur varlıklı, bora acar zöngür, doruk demirdirek, aslı ayhan, neslihan kılıç, yasemin altınel, tolga iyiuyarlar, asena ökte, hülya atav, dolun doyran, cihan genek, çisil soyöz, magazin izmir