Cuma Ocaklı Sergisi 6 Şubat'ta İzmirlilerle!

Türk Resim Sanatı’nın önemli ustalarından biri olan Cuma Ocaklı’nın eserleri 06 Şubat – 01 Mart 2014 tarihleri arasında Selçuk Yaşar Resim Müzesi ve Sanat Galerisi’nde...Sanatın, insanı insan yaptığını savunan ve "Sanat etki yaratma işidir"diyen; "Etki yaratabilmek için de etkilenmek gerek" diyen Cuma Ocaklı’nın çalışmaları Selçuk Yaşar Resim Müzesi ve Sanat Galerisi’nde 06 Şubat 2014 Perşembe günü açılıyor.

Resim onun için, insanın bir zaman duymuş olduğu bir duyguyu kendinde canlandırdıktan sonra aynı duyguyu başkalarının da hissedebilmesi için hareket, çizgi, renk, ses ya da sözcüklerde belirlenmiş biçimler aracığı ile onlara aktarmasıdır diye düşünen sanatçı, yurtiçi ve dışında 50’ye yakın önemli sergiye imza attı. Bir çok ödülün de sahibi olan Ocaklı, önemli kolleksiyonlara girmiştir. Halen İzmir, Urla`da resim çalışmalarını sürdürmektedir.

Cuma Ocaklı Kimdir?

1947 yılında Siverek’te doğdu. 1968 yılında İstanbul İlköğretmen Okulu Resim Semineri’nden mezun oldu. 1971 yılında Atatürk Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’nü bitirdi. 1985’de Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde lisans yaptı. 1987 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Sanatta Yeterlilik aldı. 1989’da aynı kurumda doçent, 1996’da ise profesör oldu. 2002 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Başkanlığı’ndan emekli oldu.

Halen İzmir Urla’daki atölyesinde resim çalışmalarına devam etmektedir. Sanatçı dördü yurt dışında olmak üzere elliye yakın sergi açmış bulunuyor.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER cuma ocaklı, cuma ocaklı sergileri, cuma ocaklı kimdir, Atatürk Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü, resim sergisiselçuk yaşar resim müzesi, resim sergileri, yaşar üniversitesi resim sergisi