Çocuk Oyunu Ciddi Bir İştir

Akademik kadrosu ile İzmir’in sanat hayatında pek çok ilke imza atmış Tiyatrohane Sanat Okulu bu kez de çocukları sevindirecekDaha önce hiç oynanmamış oyunlar ile dünya prömiyeri yapacak olan ekibin ilk durağı Karşıyaka olacak. Çocuk Tiyatrosu’nun önemine dikkat çeken Tiyatrohane, çocuk oyunun ciddi bir iş olduğunun altını çiziyor.

Tiyatrohane Oyuncuları’nın , Karşıyaka Belediyesi iş birliğiyle oynayacakları “Ezi’nin Pasta Savaşı” oyunu25 Ekim Cumartesi günü minik seyircileri ile buluşacak. Yönetmenliğini Erk Bilgiç’in yaptığı oyun Ahmet Piriştina Kültür Merkezi’nde saat 14:00’da oynanacak. Yeni pedagojik araştırmalar çerçevesinde Dokuz Eylül Üniversitesi, dramatik yazarlık bölümü mezunu Uzm. Ece Türkmut tarafından yazılan oyunda Türk kültüründen pek çok simge yer almaktadır.

Oyunda küçük bir pasta dükkanı işleten Alas Usta’nın müşterisi ve komşusu Badem Hanım’ın verdiği pasta siparişini tamamlamaya çalışırken başına gelen ilginç ve komik olaylar işlenmektedir. Sürekli eşyalarını kaybeden ve işleri bir türlü rast gitmeyen Alas Usta bunun sebebinin mutfağında yaşayan yaramaz bir peri olan Ezi’nin olduğunu öğrenir. Aslında bir ağaç perisi olan Ezi eskiden bu binaların yerinde bir orman olduğunu fakat ağaçlar kesilince bu binada mahsur kaldığını anlatmaktadır.

Tiyatrohane’nin halka ilişkiler uzmanı Melike Çerçioğlu Bilgiç çocuk tiyatrosu ile ilgili eksiklere dikkat çekerek “ Ne yazık ki bu konuda dünya genelinde çok geri kalmış durumdayız. Türkiye’de sahne alan birçok çocuk oyunu pedagojik olarak çocukların izlemesi için uygun değil. Bu konuda ne yazık ki bir kontrol mekanizması ya da yaptırım yok. Çocuk söz konusu olduğunda daha dikkatli davranmak gerekirken “ Çocuktur, anlamaz.” diyerek onların estetik algılarını küçümsüyorlar. Oysa hayal güçleri o kadar geniş ki basit kurgulanmış, özensiz oyunlar onları tatmin etmiyor. Bu nedenle de tiyatrodan uzaklaşıyorlar. Dileğimiz Tiyatrohane olarak yaptığımız oyunların veliler tarafından bile ilgi ve beğeni ile izlenmesi. Bu yeni oyunumuz ile dileğimizi gerçekleştirdik. Bundan sonra da farklı çalışmalar ile devam edeceğiz.” dedi.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Tiyatrohane Sanat Okulu, İzmir Kültür Sanat, İzmir Tiyatro, Tiyatrohane, Ahmet Piriştina Kültür Merkezi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Ece Türkmut , Karşıyaka Belediyesi, Ezi’nin Pasta Savaşı, Melike Çerçioğlu Bilgiç