Çim Konserlerinde 'Ney ve Seda' Topluluğu Müzikseverlerle Buluşuyor!

İzmir Büyükşehir Belediyesi “Çim Konserleri” kapsamında 11 Temmuz 2013 tarihinde Ney ve Seda toplulugunu müzikseverlerle buluşturuyor.Aziz Şenol Filiz tarafından kurulan ve temel olarak dört Ney, bir Kudüm ve bir Bendir’den oluşan topluluğa, repertuarın içeriğine göre dört okuyucu ve içinde bir kasidehan’ın yer aldığı koro ile iki semazen katılmaktadır. Grup, Klasik Türk Müziği’nin seçkin saz eserleri ve klasik musikimiz içinde yer alan Tasavvuf Müziği repertuarı Ney sedasının mistik atmosferinde dinleyicilere sunmaktadır.

“Ney ve Sedâ” topluluğu konserlerine, Neyler ile icra edilen ve Klasik Müziğimiz içinde birer abide niteliğinde olan Peşrev ve Saz Semailerinin yer aldığı saz eserleri Bendir, Daire ve Kudüm’ün bazen dingin bazen çoşkulu refakatleri ile seslendirilerek başlanır. Daha sonra İlahi sevgi ile bestelenmiş ve sözlerinin her biri insanı; hayatı anlamaya ve anlamlandırmaya yönelten İlahiler koro tarafından okunmaya başlanır. İlahilerin arasında Kasidehanın okuduğu kasideler müziğin çoşkusunu daha da yükseltir. Son bölümde ise Klasik Müziğimizin en büyük ve en önemli formlarından Mevlevi Ayini’nden bölümlerin seslendirilmeye başlaması ile birlikte iki semazen Ayin’in ahengine uyarak Tennure’lerini açarak Sema’ya başlarlar ve yapılan bir Taksim ile bu konser ve ritüel sona erer.

11 Temmuz Perşembe akşamı, saat 21.00'de başlayacak konser ücretsiz gerçekleşecektir. 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER ney ve seda gösterisi, izmir etkinlikleri 2013, 2013 izmir konserleri, izmir konserler, izmir büyükşehir etkinlikleri, izmir ücretsiz konserler, çim konserleri, izmir çim konserleri, izmir sema gösterileri