Çeşme Marina'da Jazz Rüzgarı Devam Ediyor!

Okay Temiz Project Konseri 10 Mayıs Cumartesi Akşamı Saat 22:30'da Çeşme Marina'da.. Okay Temiz,

1959-1967 yıllarında, Türkiye’de dans müziği orkestralarında çeşitli programlar ve şovlar sergiledi.
1967 yılında Ulvi Temel orkestrasına katılıp Avrupa’da büyük dans lokallerinde çalıştı. Aynı yıllarda İsveç macerası başladı. Orada doğaçlama alanında büyük etkisi olan trompetçi Maffy Falay ile tanıştı. Birlikte Türk folklor melodilerindeki kıvraklık ve ritmi farklı bir platformda açığa çıkardıkları Sevda grubunu kurdular. Sonraki yıllarda Stockholm radyoları ve senfoni orkestrasına perküsyoncu olarak değişik renkler kattı.


İsveçte yaşayan Amerikalı ünlü trompet ustası Don Cherry ile tanıştı. Jazz’ın önde gelen bu büyük ismi ile senelerce festivaller, konserler ve plaklar yaptı. Afrikalı Basscı Johnny Dyani’nin de gruba katılmasıyla üçlü Amerika’nın en popüler müzik okullarından biri olan New Hemsher kolejinde dersler verdi (1971).

Aynı yıl Türkiye’yi de ziyaret eden grubun, Ankara’da verdikleri konser Sonet plak şirketi tarafından yayınlandı.
Danimarka ve İsveç’te beraber çalıştığı Dexter Gorden, George Russel, Clark Teery gibi Jazz’ın en önemli kişilerinden edindiği tecrübelere önem verir.
Bir yıl sonra, güçlü basçı Dyani ve Güney Afrikalı trampetçi Mongezi Feza ile birlikte Xaba grubunu oluşturdu. Xaba grubu en önemli çalışmalarının başında geldi. Yapmış oldukları üç plak Sonet plak şirketi tarafından Skandinavya, Amerika ve İngiltere’de basıldı. Bu çok özel grubun, kısa bir sürede tanındı ve saygı gördü.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Okay temiz, çeşme marina jazz festivali, çeşme, marina, Okay Temiz Project, konser, izmir, izmir etkinlik rehberi, festival, 15 eylül kıraathanesi