Camın Şairleri Arkas Sanat Merkezinde

Lucien Arkas'ın koleksiyonunun bilinmeyen bir bölümü açığa çıkıyor. Fransız cam sanatının öncülerinden Émile Galle, Daum kardeşler ve Rene Lalique'nin eserleri Arkas Sanat Merkezi'nde 27 Nisan tarihine kadar sergilenmeye devam edecek. Bir sanatsever ve koleksiyoner olarak sanata sadece resim ve heykel penceresinden bakmanın kısıtlayıcı bir bakış açısı olduğunu düşündüğünü söyleyen Lucien Arkas, bu nedenle Arkas Sanat Merkezi'nde açılan yeni sergide dekoratif sanatlar zincirinin en güçlü halkalarından biri olan cam sanatını sanatseverlerle buluşturuyor.

Arkas Sanat Merkezi açıldığı ilk günden itibaren İzmir'de resim ve fotoğraf sergileri gerçekleştirdi. Bu sergiyle de dekoratif sanatlara eğilmek, ziyaretçilere diğerlerinden farklı ve hoş bir deneyim yaşattı. 20. Yüzyılın başlarında Fransa'da filizlenen Art Nouveau akımının cam sanatındaki en önemli üç temsilcisi Emile Galle, Daum kardeşler ve Rene Lalique'e ait eserlerin sunulduğu sergi ile Arkas Koleksiyonu'ndan 160 eserin yer aldığı geniş bir seçki sergilendi. Camın Şairleri sergisinde ziyaretçiler, Art Nouveau akımının dekoratif sanatlar alanındaki en büyük temsilcisi Emile Galle'yi tanıyarak, öncülüğünü üstlendiği cam sanatındaki yenilikçi anlayış hakkında fikir sahibi oldu ve Nancy Ekolü'nün (Ecole de Nancy) en büyük temsilcilerinden Daum Kardeşler ve ünlü tasarımcı Rene Lalique'in dünyanın çeşitli noktalarından bir araya getirilmiş örneklerini görme şansı yakaladı.


Haberin Galerisi İçin Tıklayın.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Arkas Cam Sergisi, Émile Galle, Daum kardeşler, Rene Lalique, Arkas Sanat Merkezi, İzmir sanat, İzmir sergi, İzmir Etkinlik, İzmir Cam sergisi