Burak Sergen Ödüllü Oyunu 'Adolf' İle İzmir'de

"Ölüm bütün sorunları çözer. İnsan yoksa sorunda yoktur!" 'Adolf' oyunu ile 13. Direklerarası Seyirci Ödülleri, En İyi Tek Kişilik Prodüksiyon ödülü kazanan Burak Sergen 14 Aralık'ta Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde... Hitler’in Berlin’deki sığınağında geçirdiği son 12 saati konu alan tek kişilik oyununun ardında yatan motivasyonu, yazar ve aktör Pip Utton şöyle tanımlıyor;

“Bence tiyatronun birçok görevi ve işlevi var. Bunlardan biri de izleyicinin karşısına çıkıldığında onların arkalarına yaslanarak oyunu izlemelerini değil, koltuklarında dikilerek bazı gerçeklerle yüzleşmelerini sağlamaktır. Bazen bunu yapmanın tek yolu onları, aslında görmek istemedikleri şeylerle yüzleştirmektir ve Adolf da böyle bir oyun.”

Yazar Hakkında; 1952 doğumlu olan Pip Utton İngiltere’nin önemli aktör ve oyun yazarlarındandır. Pip Utton halen Edinburgh Fringel Festivali Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısıdır. Eserleri arasında Chaplin, Bacon, Adolf, Azim, Sadece Yalnızlar, Babanın Oğlu, Dünyalar Savaşı, Noel İlahisi, Dickens, Notre Dame’ın Kamburu, Etiketler ve Dünyanın Merkezinde Bir Pazar Sabahı sayılabilir.

Ödüller, adaylıklar, festivaller; Pek çok ülkede sahnelenmiş bu oyunla Pip Utton, 1998 Fringe Ödülü, 2002 Thespis Uluslararası Monodrama En İyi Aktör Ödülünü almıştır. 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER burak sergen, burak sergen oyunlar, adolf hitler hayatı, adol hitler hakkında, adolf hitler tiyatro oyunları, burak sergen hakkında, 13. Direklerarası Seyirci Ödülleri, En İyi Tek Kişilik Prodüksiyon , izmir kültür sanat, izmir tiyatrolar, ahmed adnan saygun sanat merkezi nerede, aassm izmir