Biraz Gül, Biraz Düşün. İşte Karşında ‘Yaşar Ne Yaşar, Ne Yaşamaz’

Dün akşam Fransız Kültür Merkezi’nde yine güzel bir tiyatro oyununa misafir oldum. Hem kahkahalarla gülüp, hem de devlet-birey ilişkilerini sorgulatan ve Aziz Nesin’in mizahi bir anlayışla kaleme aldığı “Yaşar Ne Yaşar, Ne Yaşamaz” kısacası tek kelime ile harikaydı.Eminim birçok kişi ya duymuş ya da daha önce izleme fırsatı yakalamıştır bu güzel oyunu. Fakat oyunun konusunun önemli olmasının dışında, onu sergileyen kadroyu da unutmamak lazım. Dün akşamki Fransız Kültür Merkezi’nde de işte hem güzel bir oyun, hem de mükemmel bir oyuncu kadrosuyla karşılaştım. 

Bu denli övgülere doyulmayacak oyunun konusunu bilmeyenler ya da benden dinlemek isteyenler için de biraz anlatmak gerek, aynen şu kelimelerle…

Yaşar’ın bir okul kaydıyla başlar enteresan hayat hikâyesi. Nüfus kayıtlarına göre ölü gözüken Yaşar, ne kimlik çıkartabilir o gün, ne de okul hayatına başlayabilir. Artık bundan sonra da hiçbir resmi kayıtta, hayatının hiçbir köşsesinde yaşadığını ispatlayamaz devlete. Fakat Yaşar’ın babası vefat ettikten sonra sırf vergi borcunu ödemesi için yapışır devlet Yaşar’ın yakasına. Oysa Yaşar “resmen ölü” gözüktüğü için okula gidemez, sevdiği kızla evlenemez, babasının mirasını alamaz fakat tüm borçlardan sorumlu tutulur hale gelir.

İşte böyle enteresan bir hikâyeyi kaleme alan büyük mizah ustası Aziz Nesin bu eseriyle devlet-birey ilişkilerini ve "vatandaş" Yaşar'ın bürokrasi karşısında nasıl ezildiğini, hem güldürüp hem düşündürerek sorgulatıyor.

Sizler de biraz kabuğunuzu kırmak, klişelerden uzaklaşmak ve dostlarınızla birlikte bu keyifli oyuna konuk olmak istiyorsanız, hemen Fransız Kültür Merkezi’ndeki o rahat koltuklardan birinde yerinizi almalısınız. Eminim oyunun sonunda yüzünüzde tatlı bir tebessüm ve her şeyden uzaklaşmış kaliteli birkaç saati geride bırakmanın keyfiyle gideceksiniz evlerinize.

Bu yüzden, Haydi! Herkes tiyaroya, herkes bir an önce gitmeli bu keyifli oyuna!

Elvan BALABAN

Oyun Tarihleri;
20 Mayıs - Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi
21 - 23 - 28 Mayıs Fransız Kültür Merkezi
Yazan: Aziz Nesin
Yöneten: Erk Bilgiç
Sahne Tasarımı ve Uygulaması: Mert Ayan - Emrah Tümer
Oyuncular:
Mustafa Özer
Oya Oruç
Eylül Ceylan Türkpençe
Gizem Odabaşı
Nurican Şanlı
Müzeyyen Kelley
Eda Karadağ
Ece Ceren Erigi
Melike Çerçioğlu

İletişim: 0232 465 35 42
*(Biletler oyun günü gişeden temin edilebilir.)


 

 


Haberin Galerisi İçin Tıklayın.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER yaşar ne yaşar ne yaşamaz oyun konusu, yaşar ne yaşar ne yaşamaz oyunu nerede oynanıyor, fransız kültür merkezi oyunları, izmir tiyatro oyunları, izmir tiyatrolar, izmirdeki tiyatro oyunları, mustafa özer, oya oruç, eylül ceylan türkpenç