Basın Özgürlüğü Sahnede

Gerçekleştirdiği ücretsiz eğitimler ve alternatif çalışma yöntemleri ile adını duyuran Tiyatrohane şimdi de yeni oyunuyla seyirci ile buluşacak.Sezonu “Ay Işığında Şamata” isimli Haldun Taner oyunu ile kapatacak olan Tiyatrohane Oyuncuları heyecanla son hazırlıklarını tamamlıyor.
Yönetmenliğini Erk Bilgiç’in yaptığı Ay Işığında Şamata oyunu seyircilerini 29 Nisan, 4 - 6 ve 11 Mayıs tarihlerinde, saat 20:30’da Fuar İzmir Sanat’ta ağırlayacak.
Haldun Taner 1954 yılında yazdığı Ay Işığında Çalışkur öyküsünü oyunlaştırarak bu eseri meydana getirdi. Oyunda Çalışkur Apartmanı'nda yaşayan Çalışkur ailesinden yola çıkarak sahte insan ilişkileri, yetersiz eğitim sistemi, yozlaşan aile ilişkileri, gençlerin çevreye kayıtsız yaşamları eleştirilir. Bir klasik olarak anılan bu oyun yönetmen Erk Bilgiç’in ilginç rejisi ile seyirciye farklı bir deneyim yaşatıyor.

Sahnede sansür gerginliği


Sürprizlerle dolu oyunda hiç beklenmedik anlar yaşanıyor. Özellikle günümüz Türkiye’sinde yaşanan bir sorun olan basın özgürlüğünün zedelenmesi irdelenirken evlerimize izinsiz giren televizyon kavramının illüzyonu gözler önüne seriliyor. Sahne tasarımında da yenilikçi bir bakış açısı sunan oyunun dekorları profesyonel tasarımcılar tarafından hazırlandı. “Ay Işığında Şamata” oyununun dekor, kostüm ve makyaj çalışmaları Dokuz Eylül Üniversitesi Sahne Tasarımı bölümü mezunu Sn. Emrah Tümer tarafından hazırlandı.
“Ay Işığında Şamata ” oyunun kadrosu farklı meslek ve yaş gruplarından oluşan, sahne deneyimi mevcut yarı profesyonel oyunculardan oluşmaktadır. Bu oyunda Tiyatrohane Tiyatro Topluluğu’ndan 18 oyuncu ve 1 reji asistanı yer almaktadır.
Oyunun yönetmeni Erk Bilgiç oyun konusunda çok heyecanlı olduğun belirterek “Topluluktaki arkadaşlarım arasında 5 yıldır beraber çalıştığım oyuncular da var. Bu sene kalabalık bir ekiple çalıştık ve provalarda çok güzel anlar yaşadık. Sanıyorum bu enerji seyirciye de yansıyor. Tiyatrohane olarak iletişim konusunda bizim için öncelikle olan her zaman samimiyet oldu. İster amatör ister profesyonel oyuncu olsun, sanat ile uğraşan her bireyin gündeme kayıtsız kalması kabul edilemez. Biz de bu oyunla kendi fikirlerimizi seyirci ile paylaşacağız.” dedi. 

 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Tiyatrohane, ay ışığında şamata, haldun taner, melike çerçioğlu, fuar izmir sanat, emrah tümer, erk bilgiç, ay ışığında çalışkur, magazin izmir