Balenin Hamlet'i Giselle İzmir'de Sahnelendi

İzmir Devlet Opera ve Balesi(İZDOB) bale tarihinde romantik akımın başyapıtı sayılan A.Adam'ın Giselle adlı iki perdelik balesinin prömiyerini önceki akşam Konak El Hamra'da sahneledi.Prömiyere İzmir'in tanınmış isimleri katılırken iki perdelik gösteri yoğun ilgi gördü. Giselle, Jean Coralli-Jules Perrot-Marius Petipa koreografisiyle sunulurken Şef Slavil Zdravkov Dimitrov yönetiminde gerçekleştirilen eseri, İZDOB Başkoreografı Serhat Nüfusçu sahneye koydu. Giselle, 7 Şubat'taki prömiyerin ardından 9 Şubat, 12 Şubat, 28 Şubat ve 2 Mart tarihlerinde sanatseverlerle buluşacak.

Efsane'den sahneye

Konusu, büyük Alman şairi Heinrich Heine'ın "Almanya Üzerine" adlı kitabında anlattığı Wili'ler Efsanesi'nden alınan Giselle, Fransız besteci Adolphe Adam'ın (1803-1856) müzikleriyle ve ilk kez 28 Haziran 1841'de Paris'te oynandı. Giselle'de, birbirine zıt iki boyutlu olarak işleniyor. Eserde birinci perdede gerçekler anlatılırken, ikinci perdede gerçek dışı olaylar yer veriliyor. Kırsal yaşam biçimi ile olağanüstü dünyayı bir arada işleyen Giselle'de, aşkın yüceliği ve tutkunun vazgeçilmezliği vurgulanırken; aynı zamanda değişik dans stilleri de kullanılıyor. Giselle balesinin konusu şöyle: Rhine yakınlarında bağlar içindeki bir köyde yaşamakta olan güzel Giselle, bir rastlantı sonucu karşılaştığı (köylü kılığındaki) Kont Albrecht'e aşık olur. Ancak Giselle'e köyün delikanlılarından Hilarion da aşıktır. Kont Albrecht, bir başka asilzade kızı ile nişanlı olduğu halde bunu saklamaktadır. Gerçekler ortaya çıkacak; güzel Giselle buna dayanamayarak delirecek; yaşamını yitirecektir.

Dev kadro sahneledi

Giselle'in dekor tasarımları Ankara Devlet Opera ve Balesi'nden Nihat Kahraman'a, kostüm tasarımları Nursun Ünlü'ye, ışık tasarımları Oktay Kanca'ya ait. Başlıca roller; Burcu Olguner, Aslı Çilek Kaynarsu, Asena Ökte, Olcay Tunceli, Emre Kaynarsu, Özgür Tuncay, Dolun Doyran, Tolga İyiuyarlar, Barış Türksever, Meltem Yorulmaz, Neslihan Tarakçıoğlu, Altan Kılınç, Uğur Mert, İsmet Özer, Muzaffer İlerler, Melis Kıvılcım, Sinem Mert, Sertan Yetkinoğlu, Çağın Hazar Özideş, Yağızhan Danış, Deniz Güçer, Yasemin Altınel, Hülya Atav, Özde Fırat, Aslı Ayhan, Banu Dağcıoğlu, Yarın Mançe Akın, Neslihan Kılıç üstleniyorlar.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER giselle, giselle bale oyunu, bale oyunları, izmir bale, izmir magazin