Atatürk'ün Kalbi Roman Oldu

10 Kasım'da çıkan Atatürk'ün Kalbi adlı çocuk romanı kısa süre içerisinde 4. Baskısını yaptı. Kendi türünde diğer kitaplardan ayrılan bir roman Atatürk'ün Kalbi; çocukların gözüyle Mustafa Kemal'in portresini çizmek gibi aslında."Dünyanın tüm çocuklarına adanan bir kitap: "Atatürk'ün Kalbi" Şair, öykü ve oyun yazarı, senarist ve yönetmen yönleriyle tanıdığımız Alper Akdeniz'i bu kez "Atatürk'ün Kalbi" isimli eşine az rastlanır roman tadındaki uzun öyküsüyle karşımızda buluyoruz.Öğretmenlerinin sınıfa verdiği "Atatürk'ün Kalbi Nerede?" başlıklı ödevle başlayan bu öyküde Atatürk'ün pek ön planda olmayan annesi Zübeyde Hanım'la olan çok özel ilişkisine farklı bir açıdan yaklaşıldığını görüyoruz. Çocukluk çağı, yaşanılıp geride bırakılan bir çağ mıdır? Yoksa tüm yaşama yayılan hayatın kendisi midir?

Atatürk'ün fikirlerini, devrimlerini, yaşamını okumak, düşünmek, üzerinde tartışmak, uygulamak mümkündür. Fotoğraflarına, giysi ve özel eşyalarına ulaşmak, görmek dokunmak da mümkün olabilir. Mümkün olmayansa Atatürk'ün Kalbi'ne ulaşmaktır. Atatürk'ün Kalbi nerededir? Bu Kitap soruya cevap arayan ilk kitaptır. Bu gizemi çözmeye çalışanlar ise ne ilginçtir ki, çocuklar ve gençlerdir. Yaşadığımız zamanda bu çok özel bir anlam ifade etmektedir. "Atatürk'ün Kalbi", unutulan ve görmezden gelinen Ahde Vefa'nın en güzel örneklerinden biri olarak ulusal külliyatımıza kazandırılmış bir değerdir. " diye yazmış Gündüz Öğüt.

Alper Akdeniz "Yaşam bizden önceki yaşamlarıyla bedellerini ödeyen büyüklerimize olan vefa borcudur bu kitap. Kurtuluş Savaşı'nda, Çanakkale Savaşı'nda şehit düşen yüz binlerce insanın ruhunun bir kez daha şad olması içindir. Gözü yaşlı cepheden sağ salim dönmesini bekleyen bütün annelere adanan bir kitaptır. Zübeyde Hanım'ın içindeki büyük sevgiyi Mustafa Kemal'e nasıl aktardığıdır. Bir liderin annesi olmak, acıya alışık olmak demektir." dedi.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER 10 kasım, atatürk, atatürkü anma, atatürkün kalbi, roman, mustafa kemal, Alper Akdeniz, Gündüz Öğüt, imza günü