Astronot Charlie Duke İzmir Optimum Outlet'te

Optimum Outlet, Ay'da yürüyen en genç astronot unvanına sahip olan Charlie Duke’ü ağırladı.Bir ESBAŞ girişimi olan Uzay Kampı Türkiye işbirliğiyle düzenlenen söyleşide Apollo 16 anılarını Optimum ziyaretçileri ile paylaşan Duke, uzay meraklılarının sorularını da yanıtsız bırakmadı.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Araştırmaları Dairesi NASA’nın 1966 yılında seçtiği 19 astronottan birisi olan ve 1972’de Apollo 16’nın ay modülü kaptanı olarak Ay’a giden Charlie Duke, bugün (Cumartesi) saat 13.00’de İzmir Optimum Outlet’te bir sunum ve söyleşi gerçekleştirdi.

Ay yürüyüşü ve Ay’dan numune toplanmasını da kapsayan 16-27 Nisan 1972 tarihlerinde, gerçekleşen uzay yolculuğunun hikayesini, video görüntüleri eşliğinde İzmir Optimum Outlet ziyaretçilerine anlatan Charlie Duke, Dünya atmosferinin ötesini merak edenlerin sorularını da yanıtladı. Ay yüzeyine bıraktığı aile fotoğrafı ile de büyük üne sahip olan Duke, fotoğrafı bıraktığı yaklaşık 125oC sıcaklıktaki deneyimlerini sunumu meraklı gözlerle izleyen ziyaretçilere eğlenceli bir dille aktardı.

Dünya atmosferinden çıktıkları an Ay’a varana kadar tüm yolculuklarının karanlıkta geçtiğini belirten astronot, “Dünya’yı ilk kez atmosferden ayrıldıktan 30 bin kilometre sonra görme imkanımız oldu. Karanlığın içerisinde Dünya’nın öylece boşlukta döndüğünü görmek muazzam bir şey.” dedi. Sempatik tavırlarıyla dikkat çeken Duke, bu duyguyu tekrar yaşamak için NASA’dan görev istediğini ama NASA görevlilerinin, “Sen bizi arama, biz seni ararız.” dediklerini aktararak kahkahalara yol açtı.

Ay yörüngesinde 71 saat 14 dakika kalıp üç ayrı seferde toplam 20 saat 15 dakika ay yürüyüşü gerçekleştiren ve Uzay Kampı Türkiye’nin konuğu olarak İzmir’de bulunan Astronot Duke, Optimum Outlet’in minik bir ziyaretçisinin astronot olmak için ne yapması gerektiğini sorması üzerine de “Ben Liseyi bitirdim. Sonra Üniversite okudum. Daha sonra yüksek lisans yaptım. 1 yıl uzay araştırmaları eğitimi aldım. Daha sonra da NASA da 6 yıl astronot eğitimi aldım. Eğer çok okur, okulunda da başarılı olursan, belki sen de Ay’a ayak basabilirsin” dedi.

7’den 70’e yüzlerce kişinin izlediği söyleşinin ardından İzmir Optimum Outlet AVM Müdürü Hilmi Noyan, Astronot Charlie Duke’e sunumundan ve uzay bilimine katkılarından dolayı teşekkür plaketi verdi. Türkiye’ye daha önce 3 kez geldiğini belirten astronot Duke, İzmir’e ilk kez geldiğini ve yemeklere çok lezzetli, insanları da çok sıcak bulduğunu belirterek kendisine gösterilen misafirperverlikten dolayı Uzay Kampı Türkiye ve İzmir Optimum Outlet’e teşekkür etti.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Charlie Duke, astronot Charlie Duke, Charlie Duke optimum, izmir optimum, gaziemir optimum