Arkas'dan Çok Özel Sergi

Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas'ın hizmete açtığı ve bir çok önemli sanat etkinliğinin gerçekleştirildiği Arkas Sanat Merkezi yine çok özel bir sergiye ev sahipliği yapıyor.Arkas Sanat Merkezi, askeri eğitim kapsamında resim derslerinin başlaması sonucu, sanat tarihimizde batılı anlamda tuval resminin ilk uygulayıcılarından olan 'Asker Ressamlar'ın eserlerinden oluşan yeni sergisini Arkas Sanat Merkezi'nde sanat severlerin beğenisine sunuyor. 9 Ağustos tarihine kadar açık olacak serginin açılış kokteyline İzmir'in seçkin isimlerinden oluşan kalabalık bir davetli grubu katıldı.
Arkas Sanat Merkezi'ndeki 'Asker Ressamlar' sergisi 13 Mayıs - 9 Ağustos tarihleri arasında İzmir'li sanat severler ile buluşuyor. 73 tanesi Lucien Arkas'ın koleksiyonuna ait olmak üzere 119 eserin yer aldığı sergi; Şeker Ahmet Paşa, Hüseyin Zekai Paşa, Osman Nuri Paşa, Süleyman Seyyid gibi erken dönem asker ressamlarıyla başlayan ve Hoca Ali Rıza, Bahriyeli İsmail Hakkı, Sami Yetik gibi mihenk taşı ressamlarımızın öne çıkan eserlerinden oluşan seçkiyle, Asker Ressamlar Kuşağı'nın yaklaşık 65 yılını kapsayan zaman dilimini ziyaretçilerin gözleri önüne sunuyor. Asker Ressamlar, Türk resminin başyapıtları arasında sayılacak eserleri topluma armağan etmelerinin yanı sıra verdikleri çok sayıdaki özgün eser ile resim sanatının toplumun geniş kesimlerince benimsenmesi ve sevilmesi için gerekli altyapıyı oluşturuyor.
Türkiye'de ilk
Arkas Sanat Merkezi'nde açılan 'Asker Ressamlar' sergisinde iki önemli eser Türkiye'de ilk defa görücüye çıkıyor. Hafız İbrahim'in 'Beşiktaş Saray-I Hümâyûn' adlı tablosu ve Hüseyin Zekai Paşa'nın 'Portakallı Çilekli Natürmort' tablosu ilk defa sergileniyor. Yaz uygulaması kapsamında haftanın 5 günü açık olacak olan sergi Pazartesi-Salı-Çarşamba-Cuma günleri saat 10.00-18.00, Perşembe günleri ise saat 10.00-20.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek. 


Haberin Galerisi İçin Tıklayın.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER arkas sergi, arkas sanat sergisi, arkas holding, arkas izmir, arkas izmir