Arkas, Tarihi Kilise Orgunu İzmir’e Yeniden Kazandırdı

St. Maria Kilisesi’nin yarım asırdır suskun olan orgu, Arkas’ın desteği ile restore edilerek İzmir’e kazandırıldı.Org’un büyülü tınıları, Arkas Holding’in katkılarıyla İzmir’e gelen ünlü organist Prof. Johannes Geffert ve Arkas Trio’nun birlikte verdiği iki konserle canlandı.

Arkas Holding’in sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde restore ettirdiği St. Maria Kilisesi orgu, yarım asırlık suskunluğunun ardından tekrar kullanılır hale geldi. Arkas’ın, klasik batı müziğine uzun soluklu ve evrensel düzeyde bir proje ile katkı sağlamak amacıyla kurduğu Arkas Trio ve Arkas’ın davetiyle İzmir’e gelen Organist Johann Geffert’ın usta elleriyle St. Maria Kilisesi Orgu’nun büyülü tınıları 21- 22 Kasım tarihlerinde verilen iki konserle hayat buldu. 21 Kasım Cuma günü Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas’ın evsahipliğinde İzmir iş ve sanat dünyasından katılımcıların izlediği konser 22 Kasım Cumartesi günü halka açık olarak yapıldı. İzmirlilerin büyük ilgi gösterdiği konserlerde St. Maria Kilisesi iki gün üst üste doldu.

St. Maria Kilisesi Orgu, 19. yüzyılda İtalya Verona’da üretilmiş. 1.600 den fazla borusu bulunan Org, İzmir’de yaşanan depremler ve aradan geçen yılların oluşturduğu hasarlarla zaman içinde kullanılmaz duruma gelmiş. 2014 yılında Arkas Holding’in desteğiyle İtalyan Mascioni şirketinden restoratör Antonio Bianchin’in 6 ay süren çalışması sonucunda yenilendi.

Arkas Trio’nun ilk defa, artı bir enstrüman olarak org ile birlikte verdiği konserde konuk edilen Prof. Johannes Geffert, ünlü bir kilise müziği şefinin oğlu olarak ğitimini ailesinden gördüğü sanat ruhu ve müzik gelenekleri doğrultusunda tamamladı. 70‘li yıllarda Aachen Bach Topluluğu‘nda hem org sanatçısı hem de şef olarak görev yaptı. Çalışmaya başladığı ilk dönemden bugüne müzik dünyasında değerli başarılara imza atan Geffert, şu an da aktif olarak, İngiliz Orgcular Derneği‘nin Fahri Başkan Yardımcılığını ve Bonn’da bulunan Beethovenhaus’un Yönetim Kurulu Üyeliğini yapıyor.

Geffert konserden önce; orijinal bir İtalyan orgunun İzmir’de hala var olduğunu öğrenmenin kendisi için çok etkileyici bir haber olduğunu söyleyerek orgun gün yüzüne çıkacağı konsere davet edildiği için Arkas’a teşekkür etti. „Herşeyi orijinal bırakılmış, hiçbirşeyi değiştirilmemiş olarak korunması çok güzel. Hala çok iyi çalışıyor. Orgun şu an yeni doğmuş bir bebek gibi ciğerlerinin zamanla daha fazla açılacağını ve çalındıkça sesinin yerine oturacağını söyleyebilirim.“ diye ekledi.

Konserin birinci bölümü, Geffert’ın büyülü parmaklarından Johann Sebastian Bach’ın ‘‘Toccata and Fugue“ eserinin do-minör de çalınmasıyla başlayıp Tuncay Yılmaz ve Geffert’ın düet yaptığı “Violine und Orgel“ eseriyle devam etti. Alman çellist Gustav Rivinius ve Geffert tarafından Bach’ın “Cello und Orgel“ eserinin seslendirilmesinden sonra konserin 2. Bölümünde, Arkas Trio Franz Shubert ve Haydn’ın Sol Major Triosu’nun da içinde bulunduğu repertuarlarıyla dinleyenlerine keyif dolu bir müzik şöleni yaşattı.
 


Haberin Galerisi İçin Tıklayın.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Arkas Holding, Prof. Johannes Geffert, Arkas Trio, St. Maria Kilisesi, İzmir Kültür Sanat, Arkas, İzmir Etkinlikler, İzmir Konserler, Aachen Bach Topluluğu, St. Maria Kilisesi Orgu, Lucien Arkas