Altın Homeros Ödülleri Sahiplerini Buldu

İzmir Özel Tevfik Okulları’nın bu yıl 2’ci kez düzenlediği Altın Homeros İzmir'e Katkı Ödülleri’nin sahiplerini bulduğu geceye coşku ve neşe hakimdi.İzmir Özel Tevfik Fikret Okulları’nın, İzmir’de doğan ünlü İlyada ve Odysseia destanları yazarı Homeros’tan ilham aldığı ve bu yıl 2. kez düzenlediği Altın Homeros İzmir’e Katkı Ödülleri sahiplerini buldu. Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen ödül töreninde iş, sanat, siyaset, eğitim, sivil toplum ve basın alanında kente katkıları ile bilinen isimlere ödül verildi.

Meltem Acar Yücesoy’un sunumuyla gerçekleşen gecede kısa bir konuşma yapan Başkan Kocaoğlu, bugüne kadar aldığı pek çok ödül içinde Homeros Ödülü’nün kendisi için ayrı bir önem taşıdığını belirtti. Bornova Belediye Başkanlığı’na adaylığı sürecinde Bornova Deresi’nde 4 tane mağara olduğunu ve bunlardan birinde Homeros’un yaşadığı varsayıldığı için Homeros Vadisi Projesi hazırladığını hatırlatan Başkan Kocaoğlu, “Homeros Vadisi’ni düzenledik. Yeşildere’den Bornova’ya uzanan yola Homeros Bulvarı adını verdik. Dünyanın en önemli eserleri arasında bulunan İlyada ve Odysseia destanının yazarı bir İzmirli ve biz Homeros gibi değeri ne yazık ki, bugüne kadar kullanmamışız. Gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla sizlerin affına sığınarak, ben bu ödülü hak ettiğimi düşünüyorum” dedi.

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Prof. Dr. Meral Akurgal, Zuhal Yorgancıoğlu, Agora kazılarını yürüten Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy, Gazeteci-Yazar Nedim Atilla, Muzaffer İzgü, İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, Ayşe Mayda ve Mümtaz Öktem’in de kente katkı ödülü aldığı gecede İzmir Özel Tevfik Fikret Okulları öğretmen ve öğrencileri, Jean Aguste Dominique İngres’in Louvre Müzesi’nde bulunan “Homeros’un Taçlandırılması” isimli ünlü tablosunu müzik ve dans eşliğinde canlandırdı. Büyük beğeni toplayan öğrencilerin piyano resitalinin ardından Tevfik Fikret Lisesi’nden mezun olan pop sanatçısı Edis Görgülü sahne aldı. Edis Görgülü ve Arkas Voleybol Takımı Yiğit Gülmezoğlu’na “Gençlik Ödülü” verildi.
 


Haberin Galerisi İçin Tıklayın.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Altın, Homeros Ödülleri, İzmir Özel Tevfik Okulları, İlyada, Odysseia, Atatürk Kültür Merkezi, , sanat, siyaset, eğitim, sivil toplum, basın, Meltem Acar Yücesoy, aziz kocaoğlu, Bornova Belediyesi, Yeşildere, Bornova, Seferihisar, Tunç Soyer, Meral Akurgal, Zuhal Yorgancıoğlu, Akın Ersoy, Nedim Atilla, Muzaffer İzgü, Ekrem Demirtaş, Ayşe Mayda, Mümtaz Öktem, Louvre Müzesi, Edis Görgülü, Yiğit Gülmezoğlu, izmir etkinlikleri, izmir sanat, izmir cemiyeti