Ah Smyrna'm Güzel İzmir'im Oyunu İstanbul'da

Türkiye ile Yunanistan arasında 1923'te yapılan nüfus mübadelesi ve akabinde gelişen olayları konu alan "Ah Smyrna'm Güzel, İzmir'im", Tiyatro Pera'da sizlerle buluşmaya hazırlanıyor."Ah Smyrna'm, Güzel İzmir'im" oyunu 1923 yılında İzmir'de geçer. Savaş bitmiş, Rum ve Türk topluluklarının karşılıklı göç etmesini zorunlu kılan "Mübadele Yasası" çıkartılmıştır.

Köklü bir geleneğe ve kültüre sahip, zengin Rum ailesi Vlasto'lar, Izmir-Bornova’daki konaklarında göç hazırlığı içindedirler. Yıllardır Vlastolar'la bir aile gibi bir arada yaşayan Türk yardımcıları da, bu göçün hüzünlü tanıklarıdır.

Savaşın travmatik izleri ve zorunlu göç, Türk ve Rum aile bireylerini de karşı karşıya getirir ve bir arada yaşamanın imkansızlığını derinleştirir. Kendilerini bir çatışma içinde bulan figürler, derin acılar içinde, çaresiz yarınlara, umutsuz hasretlere, imkansız aşklara boyun eğmek zorunda kalır.

Feci bir yangınla yanıp harabeye dönen, farklı toplumların, dinlerin ve kültürlerin yüzyıllardır bir arada yaşadığı, efsanevi dünya kenti, güzel Izmir-Smyrna değildir yalnızca; koskoca bir geçmiş, gelecek, hayaller ve umutlar da küle dönmüştür.

Yazan-Yöneten: Nesrin Kazankaya
Dramaturgi: Şafak Eruyar
Dekor: Başak Özdoğan
Kostüm: Fatma Öztürk
Müzik Yönetmeni: Ezgi Kasapoğlu
Müzik Düzenleme: Emil Tan Erten
Dans Düzeni: Cemal Atilla/Güneş Çağlar
Rumca Çeviri: Meri Madeleni
Yönetmen Yardımcısı: Zeynep Özden

Oynayanlar:
Eleni: Aysan Sümercan
Konstandinos: Muhammet Uzuner
Ioanna: Nesrin Kazankaya
Polyxeni: Defne Halman/Başak Meşe
İlias: Emre Çakman
Mehmet: Doğan Akdoğan
Müzeyyen: Linda Çandır
Theodopulos: İlker Yiğen
Lefkothea: Selin Sevdar
Ali Rıza: Asır Akkaya
Yapım Asistanları: Onur Atilla, İlke Melikoğlu, Melike Yıldırım, Gamze İpek
Oyun Fotoğrafları: Mehmet Aslan

28 Şubat 2014 20:00 - 02 Mart 2014 18:30
Tiyatro Pera Eren Uluergüven Sahnesi, İstanbul

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Ah Smyrnam Güzel İzmirim, Ah Smyrnam Güzel İzmirim oyunu, Ah Smyrnam Güzel İzmirim nerede, Aysan Sümercan, Muhammet Uzuner, Nesrin Kazankaya, Başak Meşe, Emre Çakman, Doğan Akdoğan, Linda Çandır, İlker Yiğen, Selin Sevdar, Asır Akkaya, Onur Atilla, İlke Melikoğlu, Melike Yıldırım, Gamze İpek, Mehmet Aslan, tiyatro pera, tiyatro pera eren uluergüven sahnesi, istanbul tiyatro oyunları, izmiri içeren tiyatrolar, izmir konulu tiyatrolar, izmir mübadele