600 Yıldır Süregelen Dostluk Müzikle Pekişti

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası (İZDSO), “Polonya-Türkiye Diplomatik İlişkilerinin 600. Yıldönümü” etkinlikleri kapsamında özel bir konser verdi.Polonyalı Şef Marek Pijarowski yönetiminde gerçekleşen konserin solistliğini günümüzün önde gelen genç piyanistlerinden Özgür Aydın yaptı. Polonya ve Türkiye arasında süregelen dostluğun ve tarihsel bağların simgesi olarak öne çıkan konsere Polonya İstanbul Başkonsolosu Grzegorz Michalski, İzmir Polonya Fahri Konsolosu Ceyla Borovalı, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Sırrı Aydoğan başta olmak üzere çok sayıda sanatsever ve İzmir cemiyet hayatının tanınmış simaları katıldı.

Polonya ile Türkiye arasında yalnızca siyasi, ekonomik ilişkiler ile kültürlerin etkileşimi değil, sürekli diyalog, karşılıklı saygı ve anlayışın hakim olduğu, 600. Yıldönümü kutlamaları çerçevesinde düzenlenen birçok etkinlikle de buna vurgu yapıldığı belirtildi. Barışın, kardeşliğin, dostluğun tüm toplumlar arasında olması gerektiğini belirten Polonya İstanbul Başkonsolosu Grzegorz Michalski, “Bazı ülkelerin tarihi bile iki yüz yılı geçmezken, bizim ilişkilerimiz 600 yıldır sadakatle devam ediyor. 600 yıllık dostluğumuz ile süregelen bu özel gecelerle çağdaş dünyaya örnek olalım” dedi.

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde düzenlenen konserde Özgür Aydın’ın seslendirdiği Frederic Chopin’in Piyano Konçertosu No.2 Fa Minör Op.21 eserinin ardından, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası Ulvi Cemal Erkin’in senfoni No 1 eserini çaldı.
 


Haberin Galerisi İçin Tıklayın.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, İZDSO, Polonya-Türkiye Diplomatik İlişkilerinin 600. Yıldönümü, Şef Marek Pijarowski, Özgür Aydın , Grzegorz Michalski, Ceyla Borovalı, Sırrı Aydoğan, İzmir Büyükşehir Belediyesi , Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, İzmir Konserler, İzmir Etkinlikler, İzmir Kültür Sanat