27. Uluslararası İzmir Festivali Kapsamında New York Filarmoni'den Tarihi Konser.

New York Filarmoni'den Tarihi Konser Dünyanın en iyi orkestralarından New York Filarmoni, 27.Uluslararası İzmir Festivali Özel Konserinde İzmirlilere tarihi bir gece yaşattı.Konsere ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone ve eşi, İBB Başkanı Aziz Kocaoğlu ve özel konukları, İKSEV Yönetim Kurulu Başkanı Filiz Sarper ile işadamları, yöneticiler, sanatçılar ve sanatseverler katıldı.

Orkestranın 2012-2013 Avrupa Bahar Turnesinin de başlangıcı olan konserde müzik direktörleri Alan Gilbert Yönetimindeki Orkestraya solist olarak gelmiş geçmiş en iyi piyanistlerden Emanuel Ax katıldı. Konserin ilk bölümünde Ax, Mozart'ın Do Majör 25. Piyano Konçertosunu olağanüstü bir yorumla seslendirdi. Emanuel Ax, dinmeyen alkışlara Schumann'ın Fantasiestücke'sinden "in the Evening" ile teşekkür etti. Konserin ikinci bölümünde Orkestra, Bruckner'in Re minör 3. Senfonisini, canlı, parlak bir yorumla seslendirdi. NYP, dinleyicilerin sürekli alkışlarına görkemli bir Beethoven Edmong Uvertürü yorumuyla teşekkür etti.

Şef Gilbert, eserin sonunda Orkestra'nın tek Türk sanatçısı basçı Fora Baltacıgil'in yanına giderek onu selama kaldırdı. İzmirlilerin büyük ilgi gösterdiği, biletleri kısa sürede tükenen Konserde AASSM konser salonu tamamen doldu. İKSEV konseri dev led ekran ile naklen yayınladı. Büyükşehir Belediyesinin yerleştirdiği koltukları dolduran yaklaşık 500 kişi konseri açık havada izleme şansı buldu. Konser sonrasında İBB Başkanı Kocaoğlu NYP Onuruna bir kokteyl verdi. 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Aziz Kocaoğlu, İKSEV, Filiz Sarper, 27. Uluslararası İzmir Festivali, New York Filarmoni, izmir kültür sanat, izmirde sanat, izmirde konser