Zeybekçi’den Müjdeli Açılış

Ege’den doğarak dünyaya açılan marka olan Ege Bal, Aliağa’da yıllık 5 bin 500 ton kapasiteye sahip 17.5 Milyon TL yatırımla kurulan Türkiye’nin en büyük bal fabrikalarından birini Aliağa Organize Sanayi Bölgesi’nde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin katıldığı törenle hizmete açtı.Zeybekçi, açılışta bal sanayicilerinin de desteğini makul bulduğunu belirterek, en kısa sürede teşvik sağlayacakları müjdesini verdi. Yeni fabrikası ile Ege Bal, 2 bin 500 ton olan bal satış potansiyelini üç yıl içerisinde 5 bin 500 tona yükseltmeyi planlıyor.

Satışları ikiye katlayacak

Törende konuşan Ege NKM Yönetim Kurulu Başkanı Nedim Kalpaklıoğlu, Türk balını ihraç etmek için yola çıktıklarını daha sonra iç piyasada Ege Bal markasını oluşturarak büyümeye başladıklarını söyledi. 2014 yılında bir önceki yıla oranla satışlarını yüzde 100 arttırdıklarını ve geçen yıl yurtiçi ve yurt dışı olarak toplam 2 bin 500 tonluk satış rakamına ulaştıklarını anlatan Kalpaklıoğlu, 2018 yılına kadar bu rakamı ikiye katlamayı hedeflediklerini açıkladı.

Kaliteli Bal desteklenmeli

Dünyada bal üretim liderliğinin 400 bin ton ile Çin’de olduğunu ifade eden Kalpaklıoğlu, Türkiye’nin kovan sayısında dünya ikincisi, üretimde ise 60-80 bin tonluk kapasitesi ile dünya dördüncüsü olduğunun altını çizerek; “Üretimin 20 bin tonluk kısmını çam balı oluşturuyor. Ege Bal ise ağırlıklı olarak çam balı ihraç ediyor” dedi. Kalpaklıoğlu, iç pazarın cazibesini koruması nedeniyle ihraç rakamlarının düşük olduğu, bunu artırmak için kaliteli bala teşvik verilmesi gerektiği görüşünü savundu.
Yurt içi ve yurt dışında aynı kalitede üretim gerçekleştirdiklerini kaydeden Kalpaklıoğlu, Edirne’den Erzurum’a kadar sözleşmeli üreticileri bulunduğunu ve onlardan alınan ürünlere 65’ten fazla analiz yapıldığını ve kendi deyimiyle “balın pasaportunu çıkardıklarını” sözlerine ekledi.

Bal sanayicisine teşvik müjdesi

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi de böyle bir yatırımı Türkiye’ye kazandıran girişimci Nedim Kalpaklıoğlu’nu kutladığını söyledi. Açılışta sektöre destek isteyen Kalpaklıoğlu’nun da desteğini makul bulduğunu belirten Zeybekçi, “Ankara’daki çalışmalarımızın ardından inşallah güzel bir haberle kısa sürede size döneriz” dedi.
“Her zaman yaptığınız işin en iyisini yapın” diyen Zeybekçi şöyle konuştu: “Ege Bal, Çin ile Japonya’ya ihracat yapıyor. Umarım bundan sonra Şili, Tanzanya, Sibirya’ya da ihracat yapar.Bal muhteşem bir üründür. Anadolu’da da üretim olarak iyiyiz ama ihracatta istenilen noktada değiliz. Anadolu bizim en değerli markamızdır. Sizin en güzelini yapacağına inanıyorum. Bundan sonra devletin desteğiyle bal ihracatı daha iyi noktalara gelecektir.”  

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Ege, dünya, Ege Bal, Aliağa, Türkiye, Fabrika, Organize Sanayi Bölgesi, Ekonomi Bakanı, Nihat Zeybekçi, Nedim Kalpaklıoğlu, yurtiçi, yurt dışı, Çin, çam balı, ihraç, Edirne, Erzurum, sözleşmeli, Ankara, Japonya, ihracat, Şili, Tanzanya, Sibirya, Anadolu, izmir etkinlikleri, izmir cemiyeti