Yabancı Yatırımcıların İştahı Kabardı

Türkiye'de son 5 yılda ortalama yüzde 18 büyüyen lojistik sektörünün hacminin 50 milyar dolara ulaştığını kaydeden Günaydın Group Yönetim Kurulu Üyesi Erol Günaydın, sektörün 2015 yılında da 120 milyar doların üzerinde bir potansiyele ulaşacağını söyledi.Lojistik sektöründeki şirketlerin toplam cirolarının da 2014 yılında ortalama yüzde 30’luk artışla 15 milyar dolara çıktığını belirten Günaydın, Türkiye’nin son yıllarda yakaladığı potansiyelin yabancı yatırımcıların da iştahını kabarttığına dikkat çekti.

Sanayi ve hizmet üreten şirketlerin, eğer lojistiği iyi yönetirlerse maliyetlerinde yüzde 15 ile 50 arasında tasarruf sağlayacaklarını vurgulayan Erol Günaydın, “Günümüzde şirketler üretim maliyetlerinde ve kalitede olabilecek en iyi seviyeleri yakaladılar. Kurumların rekabet avantajının yolu, tedarik zamanlamasını ve lojistik hizmetlerini en iyi şekilde yönetmelerinden geçiyor. Dünya lojistik pazarının büyüklüğü 5 trilyon doların üzerinde. Yeryüzünde üretilen her 1 dolarlık değerin en az yüzde 25’i lojistik etkinliklerine ayrılıyor. AB pazarının büyüklüğü ise 627 milyar avro civarında. 2015 yılında milli gelirin 1 trilyon dolara, lojistik sektörünün de 110 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşması bekleniyor” diye konuştu.

Dijital altyapı ve insan kaynaklarına yatırım önem kazandı

Son 5 yılda lojistik adına ciddi gelişmeler elde edildiğini belirten Erol Günaydın, sektörde geçtiğimiz 5 yıl içinde kapasite ve ürün yelpazesi anlamında genişleme olduğu belirterek, “Geçmiş dönemde taşımaların çoğu karayolu ile yapılıyordu. Şu anda ise şirketler demiryolu, denizyolu ve depolama hizmetlerine yönelerek yelpazeyi genişletti. Geçen süre zarfında filolar büyüdü, depolama olarak kullanılan sahalar
1000 - 3000 metrekarelik alanlardan 25 - 50 bin metrekarelik ölçeklere ulaştı” ifadesini kullandı.

Sektörün yaşadığı bir diğer gelişmenin de insan kaynağı ve teknoloji kullanımında olduğunu hatırlatan Erol Günaydın şunları söyledi: “Sektörde artık daha fazla eğitilmiş eleman kullanılıyor, yeni endüstri mühendisleri istihdam ediliyor. Bilgi sistemlerine yatırım yapılıyor. Artık sektör, süreci dijital ortamda yönetecek altyapıya kavuşmak üzere”

Lojistik yükselen sektör

Türkiye'deki milli gelirin 2015 yılında 1 trilyon dolara ulaşmasının öngörüldüğünü kaydeden Günaydın Group Yönetim Kurulu Üyesi Erol Günaydın, ülkemizin lojistik sektöründe ise 110 milyar doların üzerinde bir potansiyele sahip olduğunun altını çizdi.
Günaydın, “Güney sınırımızda Irak - Suriye savaşının olumsuz etkisinin biteceği, yeniden yapılanma ve tüketimin artacağı gözlenirse iş kapasitelerimiz en az 3 misli artar. Bazı firmaların filo, depolama alanları, insan kaynakları, teknolojik dijital altyapı yatırımlarının yapılacağını dile getirdi. Yatırımların ardından verimliliğin daha da artacağını öngörüyorum. Pazarın önümüzdeki dönemde de büyümesini sürdüreceğini düşünüyorum”

Kıtalararası trafik 500 milyar dolara ulaştı

Türkiye'nin coğrafik- stratejik konumu ve altyapısı nedeniyle bölgenin en önemli lojistik merkezi pozisyonunda olduğunu söyleyen Erol Günaydın, ülkemizin, Asya ve Avrupa arasındaki 500 milyar dolarlık mal hareketinin geçiş noktasında bulunduğunu belirtti; bu hareketliliğin milli gelir artışıyla birlikte lojistik sektörüne de ciddi ivme kazandıracağını sözlerine ekledi.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER günaydın group, erol günaydın, türkiye lojistik sektörü, lojistik, Günaydın Group Yönetim Kurulu, erol günaydın açıklamaları, iş dünyası