Uluslararası Engelsizmir Kongresi Başladı

Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Aziz Kocaoğlu'ndan Yeni Dünya Çağrısı!...Uluslararası Engelsizmir Kongresi başladı
Başkan’dan “yeni dünya” çağrısı

5. İzmir İktisat Kongresi’nin ardından İzmir önemli bir kongreye daha ev sahipliği yaptı. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Engellilerin Kentsel Sorunları ve Çözümleri” konulu uluslararası kongrede konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, engelli bireyleri yok sayan, onlara yaşam hakkı tanımayan eski dünyayı yıkıp yeni bir dünya kurma çağrısı yaptı.


İzmir Büyükşehir Belediyesi ile İZFAŞ tarafından, engelli yaşamını engelsiz bir hayat haline dönüştürmek amacıyla organize edilen ENGELSİZMİR 2013 Kongresi, İzmir Uluslararası Fuar Alanı’nda başladı. Törene İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir milletvekilleri Prof. Dr. Oğuz Oyan ve Alaattin Yüksel, ilçe belediye başkanları, meslek odaları ve engelli dernekleri temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.
Kongrenin ilk etkinliği Grup Kornea’nın konseri oldu. Kornealarını bağışlamış müzisyenlerden oluşan Grup’ta kornea nakli yapan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Sait Eğrilmez, kornealarını bağışlamış birisi görme engelli olmak üzere üç müzisyenin konseri katılımcılar tarafından büyük bir beğeni ile dinlendi.
Kongrenin açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’in “öncü” bir rol üstlendiğini vurgulayarak, “İnsan olmaktan dolayı aynı haklara sahip olduğumuz toplumun bir kesimi ne yazık ki, o hakları kullanma konusunda aynı derecede şanslı değil. Böyle bir kongrenin düzenleniyor olması her ne kadar önemli ve anlamlı ise de, 21. yüzyıl Türkiyesi’nde hala sorunları, eksikleri, aşılması gereken engelleri konuşuyor olmamız da bir o kadar düşündürücüdür” dedi.

Ranttan önce insanca yaşam
“Engelli bireyleri yok sayan, onlara yaşam hakkı tanımayan eski dünyayı yıkıp, yeni bir dünya kurmak zorundayız” diye konuşan Başkan Kocaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:
“Türkiye, artık bir düşünce devrimiyle birlikte yeni bir yapılanmayı gerçekleştirmek zorunda. Bugün ülkemiz için kaçınılmaz bir zorunluluk haline gelen kentsel dönüşümü, engellilerin yaşama katılma hakkının belki de en temel gerekçelerinden biri olarak görüyoruz. Dönüşümü yapılacak alanların planlanmasında engellilerin kullanımına ilişkin düzenlemelere yer verilmesini, temel prensiplerimizden biri olarak belirledik. Örneğin, Bayraklı bölgesindeki planlarımızda, engellilerin denize erişimini sağlayacak yürüyen yollar dahi öngörüldü. Engelli bireylerin yaşamlarını hiçbir kısıtlamaya tabi olmadan sürdürmelerini sağlayacak fiziksel donanımlar tüm ayrıntılarıyla düşünüldü. Herkesin bu projelerin hayata geçmesi konusunda bize destek olmasını istiyoruz. Daha fazla rant yerine, insanca ve insana yakışan bir yaşamın tercih edilmesini istiyoruz. Artık engelliler, söylem ve eylemlerimizin içinde birer parantezden ibaret kalmasın. Bugünün hizmet felsefesi, ‘önce engelliler” anlayışı doğrultusunda oluşturulsun”.

Empati çağrısı
Yerel yönetimler tarafından engelliler için oluşturulan “kolaylaştırıcı” uygulamaların bazı vatandaşlar tarafından yok edildiğini vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, “Engellilerin yaşamını zorlaştıran unsurların sorumluluğunu lütfen sadece idari kademelere yüklemek gibi bir kolaycılığa kaçmayalım. Kentin ana arterlerinde görme engelliler için oluşturulan kılavuz kabartmalar üzerine, engelli rampalarının önüne otomobilini park eden vatandaşımız, buraları işgal eden esnafımız, sizler de bu suçun ortağısınız. Hiçbir mazeret bir başkasının özgürlüğünü kısıtlamanın haklı gerekçesi olamaz. Bu konuda hepimiz duyarlı ve bilinçli olmak zorundayız” dedi.
Engellilerin “eşit şart” istediğini vurgulayan Başkan Aziz Kocaoğlu, “Engelliler, dezavantajlarını kapatabilmek için yarışa önde başlamak değil, kendilerine eşit şartlarda yarışacak olanakların sunulmasını istiyor. Yaşamdan kopardığımız her bir engelli, aynı zamanda bu ülkenin de kaybıdır. Pırıl pırıl beyinlerin sadece ve sadece engelleri nedeniyle eğitim ve çalışma hayatının dışına atılması, insanlık adına bir utançtır. Biz bu utanca ortak olmak istemiyoruz” diye konuştu.

“Engelli Farkındalık Evi” yapılacak
Kongre Başkanı Doç. Dr. Levent Köstem ise Türkiye’deki engelli oranının yüzde 12.1 olduğu bilgisini verdi. Engellilerin eğitim olanaklarına erişmesinde ciddi sıkıntılar olduğunu vurgulayan Levent Köstem, “Kadın hakların savunmak için kadın olmamıza gerek yoksa, engelli haklarını savunmak için de engelli olmamıza gerek yok. Engellilerle ilgili farkındalığı artırmamız gerekiyor” dedi. Kongre hazırlık sürecinden de bahseden Köstem, İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak Türkiye’de ilk kez “kırmızı bayrak” uygulamasını başlattıklarını söyledi. Doç. Dr. Köstem, Olimpiyat Köyü’nde belirlenen bir alana “Engelli Farkındalık Evi” yapacaklarını ve bu sayede engellilerin ne tür sıkıntılar yaşadığı topluma daha net anlatacaklarını ifade ederek, “Başkanımız Aziz Kocaoğlu’nun vizyonu; bu kenti sosyal projelerde ileriye götürmek, rol model belediyecilik yapmak. Kendisi bu kongrenin bu kadar geniş çapta yapılmasına ön ayak oldu, bizler de bir tuğla koymaya çalıştık” dedi.


İzmir yine ilk olacak
ENGELSİZMİR2013 Kongresi, engellilerin kentsel yaşamın tüm boyutlarına katılıp katkıda bulunmasının olanaklarını İzmir örneğinde tartışmaya açmayı hedefliyor. Söz konusu kongrede, İzmir’de engellilerin toplumsal yaşama daha etkin katılımına yönelik fırsatların ve uygulamaların tartışılarak ve ilgili bilim insanlarını; uluslararası, ulusal - yerel ölçekteki örgütler ile kurumları bir araya getirip birbirlerinin deneyimlerinden yararlanarak yeni çözüm yollarının oluşturulması amaçlanıyor.
Kongre kapsamında Engelsiz İzmir Stratejik Planı’nı oluşturmanın yanı sıra Engelsiz Misafir Evi’ni hizmete açılması, engelsiz binalara Kırmızı Bayrak asılması ve kentsel dönüşüm sürecinde yeni oluşturulacak alanların engellilerin kullanabileceği hale getirilmesi için farkındalık yaratılması da hedefleniyor.

Kültürel boyutu önemli
Engelsizmir 2013 kapsamında ayrıca çeşitli sosyal ve kültürel etkinlikler düzenlendi. Engelsiz İzmir Tiyatro Topluluğu, ‘Aziz Anton’ adlı oyunla sahneye çıktı. Kongre etkinlikleri kapsamında “Engelleri Kaldıralım” teması altında ulusal kategoride “Kısa Film” ve “Fotoğraf”, uluslararası kategoride ise “Karikatür” yarışmaları yapıldı. İzmir Kent Konseyi de İzmir Büyükşehir Belediyesi, EDAK Ecza Kooperatifi, Çevreci Eczacılar Kooperatifi (ÇEKOOP), Çağdaş Görme Engelliler Derneği ve Ege Üniversitesi işbirliğinde Türkiye’de ilk kez hayata geçirilecek ‘Engelsiz İlaç Projesi’ için düğmeye bastı. Proje kapsamında görme engeli olan vatandaşlara ücretsiz olarak ulaştırılmak üzere, gönüllü eczanelere toplam 1000 adet ‘sesli ilaç kutusu’ dağıtılıyor. ENGELSİZMİR 2013 bilimsel bir kongre olmasının yanında, kentsel yaşamda engellileri görünür kılacak bir dizi sosyal etkinlikler ve düzenlenecek fuarı da kapsıyor.

Dünyada ve Türkiye’de engelliler…
Engellilik; doğuştan ya da kaza veya uzun süren bir hastalık sonucunda oluşan bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal yeteneklerin kaybı olarak tanımlanıyor.
Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 10’u, başka bir deyişle 650 milyon kişi engelli.
Türkiye nüfusunun yüzde 12.28’i engelli. Ortopedik, görme, işitme, dil ve konuşma engelliler ile zihinsel engellilerin oranı yüzde 2.58 iken, süreğen hastalığı nedeniyle engelli olanların oranı ise yüzde 9,7.
Ülkemiz nüfusunun yaklaşık 8.5 milyonu engelli yurttaşlarımızdan oluşuyor.
 


Haberin Galerisi İçin Tıklayın.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Büyükşehir belediyesi, Belediye başkanı, aziz kocaoğlu, izmir, engelsizmir kongresi, uluslararası engels izmir kongresi, dünya, engelliler, vatandaş, magazin izmir