Türkiye'nin En Büyük Kısa Film Festivali Başladı!

19 Kasım 2013 tarihinde gerçekleştirilecek olan açılış töreni ile başlayacak olan festival, 23 Kasım 2013 tarihinde gerçekleştirilecek olan ödül töreninin ardından 24 Kasım 2013 tarihinde son bulacak.Festival, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın ve Başbakanlık Tanıtma Fonunun önemli katkıları ile İzmirli sinema severlerle ücretsiz olarak Fransız Kültür Merkezinde buluşacak.

Bu yılda festival izleyicileri Oscar, Bafta, Cannes, Berlin, Oberhoussen ve diğer önemli festivallerde ödül kazanmış filmlerin yanısıra, ilk kez gösterime giren filmlerle de buluşacaktır.

Festivalin Jüri Üyeleri
İzmir Kısa Film Festivali'ne, ulusal ve uluslararası alanda gerçekleştirilecek olan yarışmada finalist filmleri değerlendirmek üzere ve Altın Kedi Ödüllerini sahipleri ile buluşturacak olan her yıl Türkiye'den ve dünyadan sinema alanında uzman isimlerden seçilerek oluşturulan 14. İzmir Kısa Film Festivali jürisi yine birbirinden değerli isimleri ağırlıyor.

 

Yavuz Özkan / Yönetmen
Hüseyin Karabey / Yönetmen
Burak Göral /Sinema Yazarı
İrene Genhart /Sinema Yazarı
Bede Chang / Hong Kong Film Festivali Program Direktörü
Solmaz Panahi / Oyuncu

Altın Kedi Ödülleri 2013
14. İzmir Kısa Film Festivali, ulusal kategorileride 10 film ve uluslararası kategorileride 10 film Altın Kedi ödülü için yarışacak.

Genç Oyunculara Altın Kedi Ödülü...
Festival ilk kez 2011yılında, ulusal filmler alanında “Genç oyunculara destek verme ve tanıtımlarına katkıda bulunma amacı” ile yeni bir dal tesis etmiş ve “Genç ve umut veren oyuncu” dalında Altın Kedi Ödülü vermişti. Bu yılda “Genç ve umut veren oyuncu” ödülü verecektir.

Özel Bölümler...

Sinemada Ses
14. izmir Kısa Film Festivali kapsamında yarışma bölümleri dışında Küratörlüğünü Elhum Shakerifar'ın yaptığı ve ingiltere, Gürcistan ve Avusturya yapımı 5 filmden oluşan ''Sinemada Ses'' başlıklı özel bir bölüm yeralacak.

Arap Dünyası
İzmir Kısa Film Festivali kapsamında her yıl farklı coğrafyalardan filmler sinemaseverlerle buluşmak üzere festival programında özel bir başlık altında toplanmaktadır. 14. İzmir Kısa Film Festivali'de bu yıl arap dünyasına özel bir program hazırlandı. Lübnan, Suudi Arabistan, Mısır, Filistin, Qatar ve Fas yapımı filmlerden oluşan bir program sinema severlerin beğenisine sunulacak.

Jafar Panahi'nin çocukları Solmaz Panahi ve Panah Panahi İzmir'de...
İran Yeni Dalga sinemasının etkili isimlerinden, dünyaca ünlü 
yönetmen-senarist-yapımcı Jafar Panahi'nin ''Bu Bir Film Değildir''in özel gösterimi yapılacak. Gösterim sonrası iranlı ünlü yönetmenin Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan ödülü alan "Daire" adlı filminde oynayan kızı Solmaz Panahi ve oğlu Panah Panahi ile bir söyleşi gerçekleştirilecek.

"This Is Not A Film/Bu Bir Film Değil" özel gösterimi
14. İzmir Kısa Film Festivali'nde özel gösterimi yapılacak olan "This Is Not A Film/In Film Nist-Bu Bir Film Değil" adlı filmde Panahi, hapiste temyiz sonucunu bekleyerek geçirdiği günlerini aktarırken İran sinemasının şu andaki durumuna da ayna tutuyor. Panahi, yönetmen arkadaşı Mojtaba Mirtahmasb’ı tutuklu bulunduğu evinde ağırlıyor, yapamadığı filmini anlatarak senaryosunu okuyor. Panahi’nin çok kısıtlı olanaklarla çektiği film, flaş diskle yurt dışına çıkarılıp Cannes Film Festivali’ne ulaştırılmıştı.

Jafer Panahi'ye Mektuplar...
İzmir Kısa Film Festivali kapsamında Jafer Panahiye destek vermek amacıyla hazırlanacak olan özel bir bölümde sinemaseverlerin duygu ve düşüncelerini Jafer panahiye iletmeleri için özel bir defter açılacak. Festival Sonunda bu defter Jafer Panahiye iletilmek üzere Solmaz ve Panah Panahiye verilecek.

Hüseyin Karabey kısa filmleri festivalde...
14. İzmir Kısa Film Festivali, her yıl programında önemli sinema yönetmenlerinin eserlerine de yer vermektedir, bu yıl son dönem Türk sinemasının önemli yönetmenlerinden Hüseyin Karabey'in yapmış olduğu belgesel ve kısa filmler de izleyicilerle buluşacaktır.

''Avare'' Filmi bir kez daha beyaz Perde'de...
Hindistan Sinemasının 100. yılında. ''Avare'' Filmi bir kez daha beyaz Perde'de...

Hindistan sinemasın 100 yılı onuruna ''Avare'' filminin özel gösterimi gerçekleştirilecek. Raj Kapoor'un hem yönetmenliğini yaptığı hem de başrolünde oynadığı 1951 yapımı Hint filmi. Raj Kapoor bu filmle dünya çapında üne kavuştu.

İzmir Kısa film Festivali, ilk yılından itibaren sinema tarihinin önemli yapımlarını sinemaseverlerle buluşturmuştur. İlk kez yapıldığı 2000 yılında Türk Sinemasının İlk Renkli Türk Filmi ünvanını taşıyan ''Halıcı Kız'' Filminin restore edilmiş kopyasının gösterimiyle başladığı serüveni, geçenyıl Sessiz sinema döneminde çekilmiş, Alman Dışavurumcu akımının ve dünya Sineması Klasikleri arasında kabul edilen, Robert Wiene'nin yönettiği 1920 yapımı ''Dr. Caligari'nin Muayenehanesi'' adlı filmi piyano eşliğinde sinemaseverlerle buluşturarak tamamlamıştı.

Söyleşiler
14.İzmir Kısa Film Festivali, bu yıl sinema severleri ve genç sinemacıları sinemanın önemli isimleri ile buluşturuyor. Gerçekleştirilen söyleşilerle sinemaseverler sinema dünyasının önemli isimleri le buluşarak bilgi ve deneyimlerini paylaşma olanağı yakalıyorlar. Festival kapsamında gerçekleştirilecek olan söyleşilerden bazıları.

Yavuz Özkan,Yönetmen
Hüseyin Karabey, Yönetmen / Yapımcı
Solmaz ve Panah Panahi; Jafer Panahi'ye Mektuplar
Elhum Shakerifar; Sinema'da Ses

İzmir Kısa Film Festivali Hakkında

Uluslararası İzmir Kısa Film festivali ilk kez 2000 yılında düzenlenmiş ve o günden bu yana Türkiye'nin en önemli kısa film festivallerinden biri olmuştur. Festivalin, düzenlendiği İzmir'in tek sinema festivali olma özelliği büyük önem arz etmektedir.

Her yıl uluslararası ve ulusal kategorilerde kısa filmlere Altın Kedi Ödülleri veren festival, yurtdışından ve Türkiye'den sinema dünyasında önemli ve isim yapmış kişileri jürisine davet ederek kısa filmin gelişimi açısından rekabete dayalı ortam yaratmıştır.

Yarışmalı bölümünün yanı sıra; Türkiye'den ve dünyadan o yılın panoramasını çizmek amacı ile özenle seçilmiş filmler gösterime alınmakta ve sinemaseverlerle buluşturulmaktadır.

Film gösterimleri paneller, söyleşiler, sergiler ve başka etkinliklerle de desteklenmektedir. Bu açılardan İzmir Kısa Film Festivali seyirciyle en fazla kaynaşan, kitlelere başarı ile ulaşan özelliğini de korumaktadır.

Film gösterimlerinin önemli bir kısmı filmlerin ekip ve oyuncularının da katılımıyla gerçekleşmektedir. Festival böylelikle sinemacı ve seyircileri bir araya getiren önemli bir buluşma noktası olmaktadır.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER İzmir Kısa Film festivali, kısa film festivali, film festivali, 14. film festivali, 14. izmir kısa film festivali, Yavuz Özkan, Hüseyin Karabey, Burak Göral, İrene Genhart, Bede Chang, Solmaz Panahi, izmir kısa film festivali ne zaman, Elhum Shakerifar, izmir kısa film festivali altın kedi ödülü, izmir kısa film festivali jurileri