Türk-Morityus İş Konseyi İzmir’de kuruldu

83. İzmir Enternasyonal Fuarı’nın (İEF) Partner ülkesi olan Morityus ile ikili ticari ilişkilerin artırılması için Türk-Morityus İş Konseyi kuruluş anlaşması İzmir’de yapıldı.Kaya Termal Otel’de gerçekleştirilen törenle kuruluş anlaşmasını TOBB adına Türk-Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Tamer Taşkın, DEİK adına Türk-Morityus İş Konseyi Kurucu Başkanı Ömer Hakan Baki ve Morityus Adına MCCI Genel Sekreteri Raju Jaddoo imzaladı. Törene Morityus Ticaret, Sanayi ve Tüketiciyi Koruma Bakanı Cader Sayed-Hossen de katıldı. Türk-Morityus İş Konseyi’nin kurulması ile Hint Okyanusu üzerinde yer alan bir ada ülkesi olan Morityus ile geçen yıl 48 milyon dolar olarak gerçekleşen yıllık ticaret hacminin katlanması hedefleniyor.

Alternatif pazar

Hint Okyanusu üzerindeki ada ülkesi Morityus’un, yatırıma uygun bir iş çevresine sahip olduğunu belirten DEİK Türk-Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Tamer Taşkın, Afrika ülkeleri arasında Morityus’un yıllık 16 bin dolarla kişi başı milli geliri en yüksek ülke olduğunu söyledi. İEF’nin parter ülkesi olan Morityus’un ülke, bağımsızlığından bu yana istikrarlı bir demokrasi örneği sergilediğini açıklayan Taşkın, “Morityus, yabancı yatırımcıların ilgisini çeken bir ülke. Morityus hükümeti, ülkelerini dünyanın önemli deniz ürünleri merkezi haline getirebilmek için yeni bir plan yürürlüğe koymuştur. Türkiye ile arasındaki ticaret hacmi, resmi rakamlara göre 2013 yılında, 40 milyon ABD doları Türkiye’nin ihracatını oluşturmak üzere 48 milyon ABD doları olarak kaydedilmiştir. Ayrıca, Türkiye ile Morityus arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması da yürürlüktedir. Yeni kurulan Türk-Morityus İş Konseyi ile bu rakamların kısa süre içinde artacağına inanıyorum. Egeli İşadamlarını da bu pazarı yakından görmeleri ile bu ülkeye gitmelerini tavsiye ediyorum. Egeli sanayiciler ve ihracatçılar için Morityus alternatif pazarlardan biri olabilir” diye konuştu.

600 milyon tüketici

İmza töreninde konuşan Morityus Ticaret, Sanayi ve Tüketiciyi Koruma Bakanı Cader Sayed Hossen, geçen yıl Türkiye ile ülkeleri arasında Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması ile Ticari ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması’nın yürürlüğe girdiğini belirterek, Türk-Morityus İş Konseyi’nin de kurulması ile ticaretin daha hızlı büyüyeceğini söyledi. Ülkelerinin 1970’ler sonrasında ekonomik çeşitliliği sağlamaya başladığını ve bu sayede ekonomilerinin geliştiğini açıklayan Hossen, “COMESA (Doğu ve Güney Afrika Ortak Pazarı) ve SADC (Güney Afrika Kalkınma Topluluğu) üyeliklerimiz sayesinde ülkemizde 600 milyondan fazla tüketiciye ulaşılıyor. Ülke olarak Afrika kıtasındaki yatırımlar için krediler açıyoruz. Bu nedenle Morityus’taki iş çevresinin Türk yatırımcılar için çok uygun. Türk yatırımcıları ülkemize davet ediyorum” dedi.


Haberin Galerisi İçin Tıklayın.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Türk-Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Tamer Taşkın, DEİK Türk-Morityus İş Konseyi Kurucu Başkanı Ömer Hakan Baki, Morityus Adına MCCI Genel Sekreteri Raju Jaddoo, TOBB, İzmir Enternasyonel Fuarı, İzmir İş Dünyası, Morityus