Turizmdeki VİP Hizmetin Adı ''Whisky Travel''

Turizm dünyasının VİP hizmetleri ve profesyonel kadrosuyla 2002'den bu yana gittikçe büyüyen ve kendinden sıkça bahsettiren Whisky Travel'ın yaratıcısı Tayfun Akdeniz ile turizmi, verdikleri hizmetleri ve İzmir'i konuştuk...Tayfun Bey öncelikle sizleri tanıyabilir miyiz?

1974 Ankara doğumluyum. Memur çocuğu olduğumuz için Türkiye’ nin bir çok yerinde bulunduk. Yurdumuzun büyüklüğü paralel olarak güzel doğasının, tarihinin, insanlarının kendine özgü kültürü daha o yıllarda Turizm’ e olan ilgimin temel taşını oluşturduğunu ileri ki yıllarda anlamış oldum.
1993’ te İstanbul Polis Koleji, 1997’ de Ankara Polis Akademisi’ nden mezun oldum. Öğrenciliğim sırasında zayıf olan İngilizce yabancı dilimi geliştirmek, harçlık biriktirmek için amacıyla yazları Bodrum’ da, Alanya’ da otellerde, barlarda, teknelerde çalıştım.
SKAL, Greenpeace ve Atatürkçü Düşünce Derneği üyesiyim.

Peki turzime atılmanıza sebep olan faktörler nelerdi?

Üniversite de arkadaşlarımın farklı uğraşları olurken ben geleceğime yatırım yapmayı yeğleğerek bir yabancı dil ile yetinmeyip ikinci bir yabancı dil Fransızca’ yı öğrendim.

Dünya milletlerinin çok kültürlüğü hayatıma farklı bir bakış açısı getireceğimi düşündüğüm Turizm de ilerleme vesile oldu ve Devlet’ teki görevimi bırakarak 2002 yılında profesyonel olarak Turizm hayatına atıldım. 20 yıldır bu sektörde bulunmaktayım.

Tüm dünyada tarihi ve turistik geziler yapmak, yakın siyasi tarih, amatör köşe yazıları yazmak, aktif olarak basketbol oynamak gibi başlıca ilgi alanlarım bu sektörü sevmemi ve daha çok ilerlememi sağlıyor.

Whisky Travel’dan biraz bahsedebilir misiniz? 

Şirketimiz; Vis-ki Turizm Sey Acen Ltd Şti adı altında 2002 yılında kuruldu. Türkiye’ deki ve dünyada ki ( Özellikle Avrupa, Amerika, Arap Pazarı) müşterilerine VIP Servisler, Havalimanı Transferleri, Şoförlü Araç Kiralama Hizmetleri sunuyoruz.

Sizin diğer firmalardan farklarınız nelerdir?

Turizmde insanlar beklenti, bir nevi hayal satın alır. Biz transfer firmalarında ise önce güven satın alınır. Tatil, İş Toplantıları, Resmi Heyetler, Kongre & Seminer Toplantıları başlangıcı bizlerle başlamaktadır. Hitap ettiğimiz misafirlerimiz dünyanın, Türkiye’ nin önde gelen bilim adamları, siyasileri, iş adamları, sanatçıları olunca bu kitleye ilk hizmeti verecek bizlerin önem önceliği ortaya çıkmaktadır. Transfer başlangıcında olası bir aksilik misafirlerimizin tatile, etkinliğe başlamadan önce mutsuz kılabilmektedir. Bizler bu bilinçte her zaman dakikliği, güler yüzlü yardımsever kaptanları ve donanımlı yeni model araçları bünyemizde bulundurmayı ilke kıldık. Sadece yukarıdaki detaylara değil can güvenliğini, mal güvenliğini de ihmal etmedik. İnsanların güvenini kazandık…

AB ile yürütülen müzakerelerde başlıklardan birisi de çevredir. İleride AB de enerji sarfiyatı konusunda yürürlüğe konulması planlanan hususlardan birisi de koyu renk araçların üretimini durdurma konusudur. Lakin koyu renk araçlar açık renk araçlara istinaden özellikle sıcak havalarda daha fazla yakıt sarf ederler. Bu da daha fazla petrol sarfiyatı ve paralel olarak egsoz gazından çıkan havaya zehirli gaz salınımı anlamına gelmektedir. Whisky Travel hem yürütülen müzakerelere, hem de ekolojiye duyduğu hassasiyetten dolayı filosundaki araçların % 90 nını açık renk olarak konuşlandırmıştır. Ayrı yeten kaptanlarımız 2 ayda bir düzenlenen toplantılarda çevreye duyarlılık konusunda; ileri sürüş teknikleri verilerek daha az yakıt tüketimi, araç temizliğinde daha az temizlik ve kimyasal ürün kullanımı, araç bakımı konularında bilgilendirilmektedir. Whisky Travel Greenpeace’ e üye olup faaliyetlerini desteklemektedir. Whisky Travel filosunda sezon düşüklüğüne, yoğunluğuna göre 30 – 40 adet özmal yine çevreye duyarlı yeni nesil teknoloji araçlar kullanmaktadır.

Kaptanlar transfer, taşıma firmalarının aynalarıdır. Firmayı birebir temsil ederler. Misafirlerimiz, müşterilerimiz hizmet başlangıcında ilk önce kaptanlarımızla iletişeme geçerler. Bu bağlamda araçlarımızın donanınımı ne derece ön planda tutuyorsak o derece de kaptanlarımıza öncelik vermekteyiz. Kışın turizmde ekonomik dinamikler durulsa dahi bizler mevcut kaptanlarımızı istihdam edip bir sonraki sezona hazır etmekteyiz. Kaptanlarımız Ege bölgesi yerleşik oldukları için tüm Ege bölgesine yol ve mekan bilgisi olarak vakıftırlar. Araçlarımızda profesyonel tip [ 15 dkk içinde soğutan] buzdolapları yer almaktadır. Misafirlerimize hizmet sırasında özellikle yazın aşırı sıcağında soğuk su ikramı yapılarak ferahlamaları sağlanmaktadır. Tüm kaptanlarımız SRC, Psikoteknik belgesine sahip olup uzun yıllardır [ En az 7 yıl] araç kullanma deneyimine sahiptir.

Geçtiğimiz yıl Avrupa’nın en büyük dans festivalinde de size özel bir plaket sunuldu. O günden de biraz bahsedebilir misiniz?

Bodrum’ da düzenlenen XIV. Uluslararası Bodrum Dans Festivali’ ne 32 ülkeden gelen 2 bin 520 dansçının katılımı oldu. Türkiye’ nin, Bodrum’ un tanıtımı için önem arzeden bir etkinlikti. Sezonun başlamış olmasıyla birlikte bu etkinlik Bodrum’ a daha fazla hareket kattı. Bunun üstesinden gelmek için organizasyon firması bizden Whisky Travel olarak tüm misafirlerin transferleri konusunda destek istedi. Çünkü bütün işletmelerin yoğunluğu söz konusuydu. Ancak bizler sanata ve sanatçıya verdiğimiz değerden mütevellit organizasyonun başından sonuna kadar tam destek verdik. Bir çok anlık talepler, değişiklikler olmasına rağmen deneyimimizle bütün misafirlerimizi mutlu bir şekilde uğurlamayı başardık. Organizasyon firması da bize bu özverimizden dolayı plaket vererek bizleri onurlandırdı.

Peki turizm sektöründe Ege’nin ve özellikle İzmir’in duruşu nasıldır?

Şüphesiz bölgemizin kendine özgü bir yapısı var. Bunu biz yaşayanlar ve bölgemizi ziyaret eden turistler bariz farkında. Ancak Antalya ile mukayese ettiğimizde yeterince bir doygunluğa ulaşamadığını görüyoruz. Dolayısıyla kontrollü büyümeyi öncelik belirleyerek Antalya turizm politakasından esinlenerek önümüzü açmalıyız.

Daha fazla turist ve verimli bir turizm için sizce İzmir’e düşen paylar nelerdir?

Bugün halen İzmir turizmde hakettiği yerde değil. Mesleğimiz gereği dünyanın bir çok yerini geziyoruz. İzmir ve ilçeleri kadar güzel bir yer daha olmadığını bir kez daha görüyoruz. Ancak bunun bizim değil potansiyel pazar arz eden kitlelerin bilmesi önemli. Bu bağlamda uluslararası fuarlarda, tanıtım reklamlarında İzmir’ i farklı işlemeli ki daha çok tercih edilme nedeni olsun.

Ve son olarak İzmir desek sizler nasıl anlatırsınız bu şehri ?

Bir şehri güzel de kılan kötü de kılan o şehirde yaşayan insanlarıdır. Bir de İzmir gibi tarihi ve doğal güzellikleri varsa o şehir zaten Türkiye’ nin en güzel şehridir. Yeterki dokusunu korumasını bilelim.

www.whiskytravel.com

 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Whisky Travel, Whisky Travel nedir, Whisky Travel hakkında, ege bölgesi turizm firmaları, izmir araç kiralama firmaları, tayfun akdeniz, Whisky Travel