TREF İle Hem İşletmeler Hem De Devlet Kazanacak

Elektrik sektöründe 23 yıllık tecrübeye sahip olan ve ürettiği ürünler iç ve dış piyasada büyük ilgi gören Elkima Trafo, yeni ürünü ile elektrik kayıplarını yüzde 30 oranında azaltacak.TREF modeliyle yeni trafolarını kısa süre önce piyasaya sunan firma, trafolardan kaynaklanan ortalama yüzde 2’lik elektrik kaybını yüzde birlere düşürdü. Elkima’nın yeni trafosu TREF kendini birkaç yılda amorti ederken, Türkiye’nin en büyük sorunu olan enerjinin tasarrufunda da hem işletmeye hem de ülke ekonomisine büyük katkı sağlıyor.

Elkima’yı 41 yıl önce elektrik sektöründe mühendislik, müşavirlik ve taahhüt hizmetleri vermek için kurduğunu, daha sonra kendi markaları ile trafo üretimine başladıklarını dile getiren Elkima Trafo Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Selçik, ar-ge ye önem vererek bugün trafo kayıplarını yüzde 30 düşüren yeni bir trafoyu piyasaya sunduklarını söyledi.

Kayıplar yüzde 30 azalıyor

Yeni trafolarının modelinin TREF olduğunu ve Türkiye’de yüzde 2 olan trafodan kaynaklı enerji kaybını bu ürünle yüzde birlere indirdiklerini ifade eden Selçik, “Bugün ölçüme girmeyen trafolardan yüzde 3.5 oranındaki kayıp bedeli otomatik olarak alınıyor. Bugünkü standart trafoların ortalama kaybı ise yüzde 2 civarında. Biz Ar-ge faaliyetlerimiz sonucunda ürettiğimiz TREF A0-AkÜçgen yapılı, sarma nüveli trafo ile enerji kaybını yüzde birlere düşürdük. Trafolar 24 saat 365 gün çalışıyorlar. Kayıplar bu nedenle toplamda çok büyük bir enerji değeri ortaya çıkmaktadır. Yüzde birlik kayıp düşürme ülkemizde 2 Keban Barajı üretimine eş değer bir kazanım anlamına geliyor” dedi.

Kendini amorti ediyor

Yürürlükte bulunan Tedaş şartnamesine trafo ile ilgili olarak A0-AK maddesinin koyulması ve ile revize edilerek yürürlüğe giren uygulanması zorunlu şartnamenin altını çizen Selçik, ülke ekonomisine bu sayede çok büyük bir katkının sağlanacağını vurguladı. Yeni trafolarının kayıpları yüzde düşürmesi ile kendisi birkaç yılda amorti ettiğine dikkat çeken Selçik, trafo kullanıcılarına verilecek uygun kredilerle (Enerji Verimliliği Yatırımları Kredisi) mevcut trafoların da daha tasarruflu yeni trafolarla değiştirilebileceğini kaydetti. Yeni trafolarının az ısı ürettiği ve her fazın eşit ısındığını bu sayede yanma özelliğinin de daha az olduğunu anlatan Selçik, trafolarının parçalanamadığı için de hırsızlık riskinin olmadığını sözlerine ekledi.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Elkima Trafo, Fahrettin Selçik, Ar-ge , TREF A0-AkÜçgen, Tedaş , (Enerji Verimliliği Yatırımları Kredisi)