Toyota Borovalı; “Karbon Nötralizasyon Projesi” İle 10 Bin Fidana Can Veriyor

Çevreci teknolojileriyle sektöründe öne çıkan Toyota, çevreye olan duyarlılığını Ege Orman Vakfı ile birlikte hayata geçirdiği proje ile bir kez daha ortaya koydu.Toyota’nın İzmir yetkili satıcısı Toyota Plaza Borovalı, Ege Orman Vakfı ile birlikte otomotiv sektörüne örnek olacak “Karbon Nötralizasyon Projesi”ni uygulamaya başladı. Bu proje ile Toyota Plaza Borovalı; sattığı her Toyota aracın bir yıllık karbon ayak izini(aracın atmosfere saldığı karbon miktarı) Ege Orman Vakfı’na 4 fidan bağışlayarak silecek. Bu proje için yaptırılan özel bir çıkartma (sticker) ile karbon ayak izi mesajı müşterilerle de paylaşılacak ve toplum üzerinde bu konuda farkındalık yaratılacak. Proje ile Çeşme-Ildırı-Kadıovacık mevkiinde 10 bin fidanlık “Toyota Plaza Borovalı Ormanı” oluşacak.

Toyota ve Ege Orman Vakfı işbirliği ile uygulanan projenin tanıtımı ve protokol imzası için düzenlenen toplantıda konuşan Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. Pazarlama Grup Müdürü Ziya Burnaz, Toyota’nın çevreci teknolojilerin öncü markası olarak teknoloji geliştirmenin yanı sıra hem dünyada hem de Türkiye’de çevreci sosyal sorumluluk projelerine de imza attığını belirterek “Otomobil teknolojilerinde olduğu kadar çevre konusunda da hep daha da ileriyi hedeflemek Toyota’nın temel düşüncesidir. Bu düşünceden hareketle İzmir’de gerçekleştirdiğimiz bu proje, markamızın çevreye duyarlılığı ortaya koymakta ve örnek olmaktadır” dedi.

Burnaz, Toyota’nın Türkiye’de 2015 yılını “hibrit yılı” olarak ilan ettiğini de belirterek “Toyota, hibrit otomobillerin sağladığı benzersiz sürüş keyfinin yanısıra, batarya kiralama maliyetleri olmayan, şarj istasyonu ve benzeri alt yapı gereksinimi duymadan “hibrit teknolojisini” orta ve uzun vadede en ekolojik ve ekonomik çözüm olarak görmektedir. Çevreye en duyarlı otomobil olan hibrit araçlar, CO2 emisyonunu düşürmek ve hava kalitesini arttırmak amacıyla üretilen devrim niteliğindeki otomobillerdir” diye konuştu.

Toyota Plaza Borovalı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selçuk Borovalı da, bir otomobilin çevreye verdiği zararın karşılanması için ağaçlandırmanın önemine dikkat çekerek “Yalnızca ürünlerimizle değil, yaklaşımımız ile de çevre duyarlılığını en üst düzeye taşıyan bir markayız. Ege Orman Vakfı ile gerçekleştirdiğimiz bu proje ile plazamızdan satın alınan her otomobil için 4 fidan dikeceğiz. Toyota olarak otomotiv endüstrisindeki tüm yenilikleri sunan markaların başında gelmekteyiz. Bu “insana saygı ve sürekli gelişim” felsefemizin bir göstergesidir. Bu doğrultuda; müşterilerimizin beklentilerine cevap vermenin yanı sıra çevre konusunda da üzerimize düşen görevleri yerine getirmek için tüm çabamızı devam ettireceğiz” dedi.

Ege Orman Vakfı Başkanı Cem Bakioğlu da, ulaşım, ısınma, enerji tüketimi veya satın alınan ürünlerin üretim ya da tüketiminin atmosferde karbon gazı salımına sebep olduğunu belirtti. Bakioğlu, karbon salımının nötralizasyonu projesi ile Toyota’nın tüm markalara örnek teşkil edecek bir yaklaşım sergilediğini de belirterek şunları söyledi;

“Gelecek kuşakları, çocuklarımızı tehdit eden iklim değişikliğini yavaşlatmak için bireyler ve kuruluşlar olarak, atmosfere saldığımız karbon miktarımızı bir diğer ifade ile “Karbon ayak izimizi” küçültmek ve doğaya verdiğimiz zararı azaltmak durumundayız. Karbon salımının yaklaşık dörtte biri ulaştırma sektöründen ve bunun yaklaşık % 50’si de otomobillerden kaynaklanıyor. Bu bakımdan otomotiv sanayi; karbon ve diğer gaz salımlarının azaltılmasında kilit rol oynamaktadır. Buradan hareketle; Ege Orman Vakfı web sitemizde bulunan Karbonmetre ile yaptığımız hesaplama sonucunda Toyota Plaza Borovalı sattığı her araç için Ege Orman Vakfı’na 4 fidan bağışlayacak ve böylelikle araçların bir yıllık karbon ayak izi silinecek. Proje ile Çeşme-Ildırı-Kadıovacık ağaçlandırma sahasında 10 bin fidan yeşerecek.”

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Toyota Borovalı, Karbon Nötralizasyon Projesi, Ege Orman Vakfı, Toyota Plaza Borovalı Ormanı, fidan bağışı, Ziya Burnaz, Selçuk Borovalı, Cem Bakioğlu