Şehir Kulübü Geleneği A7'de Yaşıyor

İzmir Bayraklı Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi'nin çatı katında hizmet veren A7 Şehir Kulübü, 8 yıldır İzmirliler’i farklı lezzetlerle buluşturuyor. A7 Şehir Kulübü Kurucu ortaklarından Binali Yılmaz ile şehir kulübünün kuruluş öyküsünü, özgün lezzetleri ve slow food akımını konuştuk.Cumhuriyetin ilk yıllarında başlayan “Şehir Kulüpleri” geleneğini İzmir Bayraklı Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi'nin çatı katında İzmirliler ile tanıştıran A7 Şehir Kulübü, körfezle kucaklaşan manzarası ve İzmir mutfağının özel tatlarıyla, müşterilerine unutulmaz bir lezzet yolculuğu yaşatıyor.
Binali Yılmaz, Sanver Süzek, Kadir Gökhan Dökmeoğlu ve Müge Kalkır ortaklığında 2005 yılında kurulan A7 Şehir Kulübü, tüm dünyada kabul gören slow-food (yavaş yemek) akımının da üyesi.
Hayata dokunan ve sürekli yaşayan bir yemek kültürünü İzmirliler ile buluşturan A7 Şehir Kulübü, İzmir'in unutulan veya az bilinen lezzetlerini sunuyor.
Mevsim sebzelerinin çeşitlerine göre, her gün 12 çeşit zeytinyağlı ile zengin et ve balık mönüsüyle her damağa hitap eden A7 Şehir Kulübü, misafirlerinin yanı sıra; Slow food-yavaş yemek hareketinin kurucusu Carlo Petrini'yi de İzmir mutfağına aşık etmiş.
İş hayatına, Karşıyaka Avcılar Kulübü'nde çırak olarak başlayan A7 Şehir Kulübü ortaklarından Binali Yılmaz, gerçek bir İzmir mutfağı tutkunu. Hem de İzmir dışına çıktığında huzursuzlanacak kadar. 1981'den bu yana İzmir'in önde gelen restoranlarında aşçı ve aşçıbaşı olarak kazandığı deneyimi A7 Şehir Kulübü'nde İzmir’le paylaşan Yılmaz, her geçen gün öğrendiği yeni lezzetleri kentin yemek kültürüne adeta ilmek ilmek dokuyor.

A7 Şehir Kulübü’nün kuruluş öykünüzden kısaca bahseder misiniz ?

Binali Yılmaz: Cumhuriyetin ilk yıllarında kurulan Şehir Kulüpleri'nden esinlenerek 2005 yılında, ortaklarım Sanver Süzek, Kadir Gökhan Dökmeoğlu ve Müge Kalkır ortaklığında kurduğumuz
A7 Şehir Kulübü bugün 8 yaşında. Amacımız sadece karın doyurulan bir yer değil, aynı zamanda kente dokunan, sosyal yönleri kuvvetli bir mekan olarak hizmet vermek. Çünkü biliyoruz ki, yemek bir kültürdür ve biz bu kültürü yaşatarak onu koruyoruz.

Sizi diğerlerinden ayıran en önemli unusurlar nelerdir?

Binali Yılmaz: Öncelikle şunun altını çizmek istiyorum. Yemeklerimiz tamamen doğal ürünlerden yapılıyor. Yağ olarak sadece zeytinyağı ve tereyağı kullanıyoruz. Bununla birlikte yemeklerde bulyon bile kullanmıyoruz. Sadece alakart da değil, toplu yemeklerde dahi kesinlikle zeytinyağı tereyağdan vazgeçmeyiz ve hiçbir katkı maddesine yer vermeyiz

İzmir’in meşhur otlarının da yer aldığı zengin bir mutfağınız var…

Binali Yılmaz: Mönümüz tamamıyla İzmir mutfağından besleniyor. Mevsimine göre değişmekle birlikte, her gün 12 çeşit zeytinyağlı sebze ve ot yemeklerini müşterilerimizin beğenisine sunuyoruz. İlkbahar ve sonbaharda ot çeşitlerinin artmasıyla bu sayı artıyor ve daima mönüyü güncelliyoruz. Zeytinyağlılar dışında geniş bir et, balık ve tavuk mönümüz de mevcut. Bu yüzden, masaya oturan herkes memnun kalkıyor. Misafirimiz vejeteryan ise zeytinyağlı sebze ve ot çeşitleri, balık istiyorsa balık. Her damağa hitap ediyoruz. Bu konuda araştırmalar yapıyoruz, bazen de tesadüfen öğrendiklerimiz oluyor. İzmir'de unutulan veya az bilinen yemekleri tanıdıklarımızdan veya büyüklerimizden öğreniyor ve hemen mönümüze ekliyoruz.

 

 

Biraz da özel yemeklerinizden bahsetsek?

Binali Yılmaz: Başta Kirde kebabı olmak üzere, şevketi bostan, karides sağnaki, fener balığı, kuzu etli arapsaçı, ısırganlı köfte, kuzu tandır ve ahtapot çeşitleri. Bunun yanı sıra; organik tavuk da en çok tercih edilen lezzetlerimiz arasında.

Mutfakla aranız nasıl?

Binali Yılmaz: Uzun yıllar aşçı ve aşçıbaşı olarak çalıştıktan sonra şu an mutfaktan kopamıyorum. Ağırlıklı olarak işletme ve idari işlerle ilgilenmekle birlikte, daima mutfağa girerim. Yemeğin renginden kokusuna, lezzetinden sunumuna kadar her şeyiyle özel olarak ilgilenirim. Bunun dışında, haftanın 3 günü pazara bizzat gider, sebze ve ot alışverişini kendim yaparım.

-Çağın en büyük tehlikelerinden bir konumudakii obeziteye karşı mutfak atelyesiyle genç kuşakları bilinçlendiriyorsunuz…

Binali Yılmaz: Çok zengin ve lezzetli bir mutfağa sahip olan İzmir bile, fast-food akımına yenik düştü. Geçtiğimiz yıllarda bu konuyla ilgili bir proje başlattık. Proje kapsamında, ilkokul öğrencilerini buradaki atelye mutfağımıza davet ediyoruz. Amacımız sağlık beslenme konusunda bir farkındalık yaratarak, çocuklarımızı bilinçlendirmek. Önce uzman bir diyetisyen çocuklarımıza sağlıklı beslenme konusunda sunum yapıyor, daha iyi anlayabilmeleri için bir film izlettiriyor. Sonrasında ise hep birlikte mutfakta sağlıklı yemekler yaparak çocuklar da yemeğin bir parçası oluyorlar. Ailelerden de teşekkür telefonları alıyoruz. Şu ana kadar çocuğunun ıspanak yemediğini ama atelye çalışması sonrasında yemeye başladığını söylüyorlar.
 


Haberin Galerisi İçin Tıklayın.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER binali yılmaz, Şehir Kulübü, Şehir Kulübü Geleneği A7, İzmir Bayraklı Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi, tepekule, bayraklı, A7 Şehir Kulübü, slow food, izmir