Sanayiciden Çöp Toplama Yasağına Tepki

Ege Bölgesi Sanayi Odası, (EBSO) Meclis Üyesi Ferit Kora, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 500 bin insanın geçim kapısı olan çöp toplamaya yasak getirmesi kararına tepki gösterdi.Alınan yeni karar gereğince sokakta çöp toplayıcıların topladığı kağıdı satması halinde 20 bin TL, bu kağıtları alanın da 140 bin TL ceza ödeyeceğini ifade eden Kora, bu kararın geri dönüşüm konusunda çok geri olan Türkiye’de ekonomiye daha büyük zarar vereceğini söyledi.

İkinci Dünya Savaşı sonrası kaynak sıkıntısı nedeniyle başlayan geri dönüşüm hareketinin çevre kirliliğini önlediği gibi doğal kaynakların tüketimini azaltarak, ekonomik anlamda büyük tasarruf sağladığına işaret eden Kora, sadece tek bir alüminyum kutunun geri dönüştürülmesinin bile bir televizyonu üç saat boyunca çalıştıracak enerji tasarrufu yarattığını vurguladı.

Ekonomiye, Çevreye Büyük Zarar

Dünyada toplam 1000 civarında tesiste 1 yılda 0.2 milyar ton atık değerlendirilerek yaklaşık 130 trilyon kilovat-saat elektrik üretildiğine işaret eden Kora, EBSO Meclis Toplantısı’nda şöyle konuştu: "ABD ve Avrupa’da geri dönüşüm alanında çok uzun yıllar önemli mesafeler alınırken, Türkiye’de bu süreç 1991 yılında yürürlüğe giren Katı Atıkların Kontrolü Yönetmeliğiyle başladı. Türkiye’de, bütün atıkları içeren bu çerçeve yönetmelik özel sektöre ilk kez piyasaya sunduğu ürünün atığını geri kazandırması konusunda zorunluluk getirdi. Bugün yaklaşık olarak Türkiye’de yılda 25 milyon ton evsel atık, 1,2 milyon ton endüstriyel atık, 100 bin ton tıbbi atık çıkıyor. Türkiye’de çöp toplama sektöründe, 500 bin toplayıcı bulunduğu tahmin ediliyor. Geri dönüştürülen atıkların yüzde 43’ünü kağıt, yüzde 27’sini plastik yüzde 12’sini cam, yüzde 8’ini tekstil ürünleri, yüzde 4’ünü de metal oluşturuyor. Türkiye’de tüm atıkların geri dönüşüm oranı ortalama yüzde 10 - 12 seviyesinde iken, ambalaj malzemelerinin geri dönüşüm oranı yüzde 20’lerde ve ilk sırada yer alıyor. Bu işten geçimini sağlayan 500 bine yakın kişi ve ailelerinin işsiz kalması bir yana, bu sayede ayırımı yapılarak elde edilen atıklarının üretime geri kazandırılmasının önüne geçilerek, ekonomiye, çevreye ve doğal kaynaklara büyük zarar verecektir." dedi.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Ege Bölgesi Sanayi Odası İzmir, İzmir Ege Bölgesi Sanayi Odası, Ferit Kora, İzmir İş Dünyası, İş Dünyası İzmir