Otomotivcilerden Yerli Marka Seferberliği Çağrısı!

Türkiye ekonomisinin gelecek vizyonunu belirlemek için yapılan 5. İzmir İktisat Kongresi'nde otomotiv sektörü de kendi geleceğinin yönünü çizdi.Kongre'nin son gününde 'Ege Bölgesi'nde Otomotiv Yan Sanayii'nin Geleceği' başlıklı oturumda, otomotivciler Türkiye'nin yerli otomobil markası yaratması için seferberlik başlatması gerektiğini ifade ettiler. Yerli Marka otomobil için yan sanayisi gelişmiş olan İzmir'in çok uygun olduğunun ifade edildiği oturumda, yerli otomobil markası için yurtdışından marka satın alınabileceği ve BMC'nin yarısının otomotiv sektörünün duayenlerine açılması önerileri getirildi.
İlgi büyüktü

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, İTO Geçmiş Dönem Meclis Başkanı Necip Kalkan ile birlikte otomotiv sektörünün önde gelen isimlerinin izleyici olarak yoğun ilgi gösterdiği panelde EGOD Başkanı Mustafa İduğ, Tiryakiler Grubu Başkanı Mehmet Tiryaki, Poyraz Grubu Başkanı Selami Özpoyraz, Duayen otomotivci Şener Muter, OSD Genel Sekreteri Prof. Dr. Ercan Tezer, Ege Üniversitesi Otomotiv Program Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Bülent Demir, Süleyman Demirel Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurhan Papatya sunum yaptı.

Mühendis transfer edelim
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İzmir İl Müdür Vekili Dr. Rasim Akpınar'ın yönettiği kongrede konuşan EGOD Başkanı Mustafa İduğ, yerli otomobil markası için öncelikle sektörde altyapının oluşturulması gerektiğini söyledi. Otomotivde yerli marka hedefini milli bir dava haline getirilmesinin şart olduğunu ifade eden İduğ, “Fatih Terim nasıl milli takımı zirveye taşımak için çalışıyorsa bizim sektörüde devletimiz milli takım olarak görmeli. Gerektiğinde yabancı oyuncu transfer etmeliyiz. Audi, Volkswagen, BMW gibi güçlü otomotiv markalarının mühendislerini iyi ücretlerle futbolda olduğu gibi transfer ederek, Türk mühendisleri ile yeni tasarımlar oluşturacakları bir ortam yaratılmalı. Marmaray projesi için 4 milyar dolar bütçe ayrılıyorsa yerli marka otomobil içinde Türkiye'ye bütçe ayırmalı. Ar-ge, mühendislik, bilim insanları, firmalar biraraya gelerek kümelenme oluşturmalı. Bu birlikteliği sağlayamazsak sektörümüz sürekli patinaj yapar” dedi.
BMC'nin yarısı otomotiv duayenlerine açılsın
2020 yılında 4 milyon adet hafif ticari araç ihtiyacı olacağı ifade edilen Türkiye'de Hükümetin kesinlikle sektöre destek olması geretiğine işaret eden İduğ, şöyle konuştu: “BMC fabrikasının yüzde 50'sini yabancılara, yüzde 50'sini de Trük otomotiv sektörünün duayenlerine açalım. Bunun için yurtdışından finansın kolay bulunacağını düşünüyorum. Ekonomimiz istikrarlı, yurtdışından yatırım çekecek drurumda. Otomotivcilere navlun desteği verilmeli. Uzun vadeli hurda alımları yapılmalı, geri kazanım tesisleri hayata geçirilmeli. İzmir'in üzerindeki ticari bariyerlerde kaldırılmalı. Teşvik adaletsizliği kalkarsa İzmir ve Ege otomotiv ve finans merkezi olur.”

Yan sanayide babayiğitlere ihtiyaç var
Türkiye'nin ana sanayinde değil otomotiv yan sanayinde babayiğitlere ihtiyacı olduğunu ifade eden Tiryakiler Grubu Başkanı Mehmet Tiryaki, bunun içinde yeni stratejilere ihtiyaç olduğuna dikkat çekti. Otomotivde sistem tedarikçisi gibi katma değeri yüksek ürünler üretilmesi ve ar-ge ye daha çok yatırım yapılması gerektiğini anlatan Tiryaki, “Sektörde 59 arge merkezi var. Bunun 49 tanesi otomotiv yan sanayi firmalarında bulunuyor. Babayiğitler otomotiv yan sanayine yatırım yapmalı” diye konuştu.

Yerli marka otomobil fabrikası İzmir'e
Poyraz Grubu Başkanı Selami Özpoyraz ise en büyük hayalinin Türkiye'de ilk yerli marka otomobil üretimini İzmir'de üretilmesi olduğuna işaret ederek, gelişmiş yan sanayisi ve nitelikli işgücü İzmir'in bunu çok uygun olduğunu kaydetti. İzmir'in yabancı yatırımlar için de çok büyük fırsatlar sunduğuna dikkat çeken Özpoyraz, “Önceki yıllarda Opel Torbalı'da bir üretim gerçekleştirmişti. Daha sonra bu fabrika kapandı. BMC fabrikamızda sektörün gelişiminde büyük rol oynadı. Türkiye'nin önünde şimdi yerli otomobil markası yaratma hedefi var. Bu hedef için en uygun yerin İzmir olduğunu düşünüyorum. Bu konuda atılacak her adımın içinde de olurum” dedi.

Sektör yüzde 15 büyümeli
OSD Genel Sekreteri Prof. Dr. Ercan Tezer de sektörün dünya ve Türkiye'de geldiği son noktayı değerlendirerek, teşvik verilmeden yeni yatırımların yapılmasının mümkün olmadığını söyledi. Türkiye'de yılda 120 bin adet yerli otomobil üretildiğini açıklayan Tezer, içeride güçlü olmayan bir sektörün dünya ile rekabet edemeyeceğini kaydetti. Türkiye'nin ve sektörün 2023 yılı için belirlediği hedeflere ulaşması için Orta Vadeli Program'da ifade edildiği gibi yüzde 4-5 büyümesinin yeterli olmadığına dikkat çeken Tezer, yüzde 15 büyümelere ihtiyaç olduğunu vurguladı. Şener Muter ise yaptığı konuşmada Türkiye'de ithal otomobil oranının yüzde 78'e çıktığını belirterek, bunun çok korkunç olduğunu, kendi coğrafyalarına uygun hafif ticari araç üretilmesi gerektiğini savundu. Oturumda Ege Üniversitesi Otomotiv Program Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Bülent Demir ile Süleyman Demirel Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurhan Papatya'da yaptıkları sunumda, sektörün gelişmesi için netilikli işgücünün önemine dikkat çekerek, bu alanlara daha çok yatırım yapılması gerektiğini vurguladılar.

Oturumda EGOD Başkanı Mustafa İduğ, yerli otomobil markası hedefinin milli bir dava haline getirilmesi gerektiğini ve altyapısının oluşturulması gerektiğini vurguladı.

 

 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Prof. Dr. Nurhan Papatya, Dr. Rasim Akpınar, Yrd. Doç. Dr Bülent Demir, Mehmet Tiryaki, Selami Özpoyraz , Prof.Dr. Ercan Tezer, Mustafa İduğ, Şener Muter, egod, nuran papatya, osd genel sekreteri, izmir otomotiv sektörü, izmir araba dünyası, izmirde otomotiv, otomotiv sektörü hakkında, otomotivde yerli marka seferberliği