HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

İŞ DÜNYASI -- 27 Ekim 2017

Müteahhitler Federasyonu Başkanı ve İZTO Meclis Üyesi Necip Nasır'dan İZTO Binalarına İtiraz

Magazinizmir
Müteahhitler Federasyonu Başkanı ve İZTO Meclis Üyesi Necip Nasır, İzmir Ticaret Odası'nın yeni binasına geçmek için boşaltacağı eski binaların iz bedel (Bedelsiz) İzmir Ekonomi Ünivesitesi'ne İş Okulu kurulması amacıyla kiralanmasına itiraz etti.

Konuşmasında İZTO Yönetim Kurulunun 10.10.2017 tarih ve 231 sayılı oturumunda alınan kararın İZTO üyelerinin ekonomik çıkarlarına aykırı olduğunu belirten Nasır, kararın ayrıca İş Okulundan istifade edecek öğrencilerin ve İzmirliler'in de sosyal ve ekonomik çıkarlarına aykırı olduğunu vurguladı. Kararın ekonominin temel ilkeleriyle de örtüşmediğini iddia eden Nasır, "İzmir’in en değerli yerinde bulunan bu taşınmazların yerine, anılan okulun ekonomik olarak daha az değerli bir yerde kurulmasıdır. Taşınmamız ile boşalan binaların anılan okul yerine ticari olarak kiraya verilmesiyle elde edilecek gelir, bir değil bir kaç okulu finanse edebilir" dedi.

Sosyal Olarak Uygun Değil

İtirazında eğitim alanlarının artık şehir dışına çıkartılarak şehrin kalabalığı ile olumsuzluğundan öğrencilerin etkilenmemesinin sağlanmasını vurgulayan Nasır, "Yine ayrıca belirtmek gerekir ki anılan üniversiteye kiraya verilmeye çalışılan binalarımız Alsancak semtine komşu ve Kordon boyu bölgesindedir. Malumunuz olduğu üzere binalarımız eğlence merkezlerinin tam ortasındadır. Böyle bir yer ekonomik olarak çok değerli olsa bile, sosyal olarak okul olmaya, öğrenci barındırmaya uygun değildir" ifadelerini kullandı.

Kararın İzmirliler'in sosyal huzuruna da aykırı olduğunu öne süren Nasır, bölgedeki trafik yoğunluğuna dikkat çekti. Binaların İzmir’in trafik sıkışıklığının en yoğun olduğu bölgede bulunduğunu söyleyen Nasır, kurulacak okulun İzmir trafiğini tümden kilitleyeceğinin ve şehir mühendisliğine tamamen aykırı olduğunun altını çizdi ve Meclis üyelerini kararı red etmeye davet etti.


 

FACEBOOK İLE BAĞLAN