‘Mithatpaşalılar’ Baysak ve Tercan İle Buluştu

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu’nun sosyal sorumluluk projeleri kapsamında şehrin kültür ve sanat tarihine de katkı sağlamak için oluşturduğu ‘Mithatpaşalılar- Okul Kuran Okuldan Sanayici Fabrikası’ isimli kitap, iki duayen isim Kemal Baysak ve Cemal Tercan ile buluştu.Buluşmada konuşan EBSO Meclis Üyesi Enver Olgunsoy, şehrin belleğine yönelik sözlü tarih çalışması şeklindeki eserin büyük ilgi gördüğünü belirterek, “Mithatpaşa’dan mezun iki önemli isim Kemal Baysak ve Cemal Tercan, Türk sanayine önemli hizmet veren Terbay Şirketler Grubu’nun temellerini Mithatpaşa günlerinde attılar. Yarım yüzyılı aşan ortaklık bugün sadece İzmir Ege sanayisine değil, Türk sanayicilerine örnek. Onların anlattıklarından alınacak çok dersler var” dedi.
Sanayinin temelleri atıldı.

Duayen sanayici Kemal Baysak ise İzmir ve Ege Bölgesi’nde bugünkü endüstrinin temellerini atan Mitphatpaşa mezunlarının hikayesinin bir kitapta toplanmış olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Kente, ülkemiz sanayine dair önemli bir arşiv çalışmasına imza atan. İAOSB başta, emeği geçenleri kutluyorum” dedi. Cemal Tercan da, 1950’lerde Mithatpaşa Sanat Enstitüsü’nden 1950’li yıllarda mezun olanların önemli hizmetlere imza attığını belirterek, “50- 60 metrekarelik küçük atölyelerde başlayan işletmeler bugün sanayiye, üretime, istihdama önemli destek sağlıyor. Planlı sanayileşmenin adımları atılırken, Mithatpaşa gibi eğitim kurumları bize yol gösterici oldu” diye konuştu.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Mithatpaşalılar- Okul Kuran Okuldan Sanayici Fabrikası, Kemal Baysak, Cemal Tercan, Enver Olgunsoy, Terbay Şirketler Grubu, İzmir Ege sanayisi