Mermer ve Doğaltaş Sektörünün Bayramı MARBLE Düzenlenen Görkemli Törenle Açıldı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, gelecek yıl 20. yaşını kutlayacak fuarın, yeni yerinde düzenleneceğini belirterek, “Yeni fuar alanı ile birlikte İzmir fuarcılığı şahlanacak. Fuarcılık sektörünün kent ekonomisine katkısı 2'ye 3'e katlanacaktır” dedi.İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 19. Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada, geçen yıl 18 yaşını kutlayarak rüştünü ispat eden MARBLE'ın seneye 20 yaşında yeni alanında İzmir'in lokomotif fuar olarak gerçekleşeceğini söyledi. Henüz fuar açılmadan iş bağlantılarını başladığının haberini almanın kendilerini çok sevindirdiğini kaydeden Kocaoğlu, "38 ülkeden 41 ilden 1182 katılımcımız var. Katılımcı ülkelere bakıldığında dünyanın her kıtasından, coğrafyasından gelerek İzmir'de buluştuğunu görüyoruz" dedi. Kocaoğlu ayrıca yeni fuar alanında ayda 30- 35 milyon lira hak ediş ödeyecek güçte olduklarını söyledi. "Para sıkıntımız yok, süre sıkıntımız var. 400 milyon liralık bu projeyi Büyükşehir Belediyesi karşılayacak güçtedir. Dünyanın hiçbir yerinde bir belediye bunu yapmamıştır. Biz fuarcılığın öneminin bilincindeyiz. Ulu önderin fuarlar, kongreler kenti hedefini gerçekleştirme ilkesi ile yolumuza devam ediyoruz. Yıllık yatırım potansiyelimizin yarısını fuara ayırmış durumdayız. Bir sıkıntı yok" dedi. İZFAŞ'ın birçok ülkeden konaklaması dahil olmak üzere alıcı heyet organizasyonu yaptığını ifade eden Kocaoğlu, "Yer yetersizliğinden dolayı lokomotif fuarlarımızı büyütemediğimiz için son bir iki yıldır sıkıntı frene basıyorduk. Yeni fuar alanı ile birlikte kentimizde fuarcılık şahlanacak fuarcılığın kente katkısı 2- 3'e katlanacaktır" dedi.

"EXPO 2020 vurgusu"

İzmir Valisi Cahit Kıraç, "Fuarlar kongreler şehrinde yeni bir organizasyonu gerçekleştirmenin sevincini yaşıyoruz. Bu tip etkinlikleri artırmamız gerekiyor. 23 Nisan'da 60 yabancı ülkeden minik konukları ağırlayacağız. 5. Uluslararası İktisat Kongresi'ni toplayacağız. 3. 8 milyar metreküp mermer rezervine sahip Türkiye'nin yüzde 32'sinin Ege Bölgesi'nde bulunduğunu kaydeden Vali Kıraç, "300 bin civarında çalışanı, binlerce işletmesi bulunan sektörün Türkiye'yi dünya lideri haline getirmesinde Marble'ın çok büyük önemi vardır. Marble, iş bağlantılarına zemin hazırlayarak ihracatın artırılmasına büyük destek veriyor. Yurtdışında marka haline gelen Marble, yeni yerinin faaliyete geçmesiyle birlikte bu alandaki başarısını perçinleyecektir" dedi. Vali Kıraç, İzmir'in EXPO 2020 adaylık çalışmalarına da değinerek,. "Fuarlar ve kongreler kenti olma vizyonunu ilke edinen İzmir, dünyanın en büyük insanlık buluşması olan EXPO 2020 aday oldu. 163 BIE ülkesinin oy kullanacağı bu yarıştan kentimizin birinci çıkması için gayret gösteriyoruz" dedi.

"Yer sorunu kalmadı"

Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği Başkanı Selahattin Onur, yeni fuar alanının temel atılması ve yatırımın başlaması ile Marble'ın yer sorununun sona ereceğini belirterek, "Ancak sektörüm adına bir çağrı yapmak istiyorum. Yer planlaması 60 bin metrekare üzerinden değil, 90 bin metrekare üzerinden yapılmalı. Aksi takdirde yine yer talebini karşılayamayacağımız firmalar olabilir" uyarısında bulundu. Onur, geçtiğimiz yıl yüzde 2 milyar dolar ihracat gerçekleştiren sektörün bu rakamı yeterli bulmadığını söyledi. Onur, "Bunda ABD ve Avrupa'daki krizin yanı sıra madencilik işletmelerinin ruhsat izinlerinin başbakanlık genelgesi ile izne tabi olması. Bu genelge kaldırılmalı ya da madencilik sektörünü kapsamamalıdır. Yeni maden yasasından beklentimiz mermer sektörünü istihdama katkısı ve ülkemize kazandırdığı katma değeri göz önüne almalarıdır" dedi.

"Yeni pazarlara odaklandık"

Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Arslan Osman Erdinç de 2008'de dünyanı etkisi altına alan ve halen ABD ile Avrupa Birliği ülkelerinin tam atlatamadığı ekonomik krize karşı sektörün yeni pazarlara odaklanarak ihracatı artırmayı başardığını vurguladı. Erdinç, "Afrika, Rusya, Çin, Hindistan, Brezilya gibi yeni pazarlara açıldık. 890 milyon dolarlık blok alımı yapan Çin, en büyük pazarımız. Çin başta olmak üzere alıcı ülkelere daha fazla ihracat yapılması için orman izinlerinin bir an önce verilmesi yerinde olacaktır" dedi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yrd. Dr. Nevzat Kavaklı ise sektörün öneminin fakında olduklarını belirterek, sorunların giderilmesi ve yeni sorunların ortaya çıkmaması için çalıştıklarını söyledi. Kavaklı, "Tüm maden ürünleri ihracatı içinde mermer ihracatı yüzde 46'lık paya ulaşarak birinci sıraya yükseldi. Bu çok sevindirici" dedi. 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER MARBLE, MARBLE fuarı, MARBLE mermer ve doğaltaş fuarı, MARBLE fuarı hakkında, MARBLE nerede, MARBLE ürünleri, izmir fuarları, izmir hakkında