Meclise Genç Soluk

Edremit Körfezi'nin Genç sanayicisi, Sanayi Odası seçimlerini kazandı.Tuzker Orman Ürünleri şirketinin ortaklarından 1983 doğumlu Yiğit Elman, 2 mayıs tarihinde gerçekleştirilen Balıkesir Sanayi Odası seçimlerini kazanarak meclise girdi. ELMAN, genç yaşına ve oda seçimlerine ilk kez katılmasına rağmen, Milano Ağaç Kaplama şirketinin ortağı Barış Sağlam ile birlikte kendi meslek grubunda en çok oyu alarak meclise girmeye hak kazandı.

İzmir Atatürk Lisesi'nden mezun olduktan sonra İzmir Ekonomi Üniversitesi Uluslararası ilişkiler bölümünü bitiren Yiğit Elman Avrupa Birliği Genel sekreterliğinde staj yaptı. NATO'nun davetlisi olarak Brüksel'deki sivil karargahı da ziyaret eden Elman, üniversite döneminde Öğrenci Konseyi başkan yardımcılığı ve başkanlık görevlerini üstlendi.

Elman, üniversiteden sonra, ağabeyi; Ahmet Elman ile birlikte Tuzker Orman Ürünleri şirketini yönetmeye başladı. Edremit Körfezindeki İş ve Bilim insanlarının bir araya toplandığı Batı Anadolu İstişare Konseyi Derneği'nin kurucuları arasında yer alan ve Konseyin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Elman; iyi derecede Fransızca ve İngilizce biliyor. Yiğit Elman, Edremit Körfezi'nde yayın yapan Körfezde Ses Dergisinin "Edremit Ticaret Odasının yeni Başkanı kim Olsun?" Anketinde yüksek oy almasına rağmen Edremit Ticaret Odası yerine Balıkesir Sanayi Odasına adaylığını koyduğunu söyledi.

Sanayi Odalarının daha aktif ve etkili çalışmalarını sağlayacak bir takım projeleri olduğunu belirten Elman; Balıkesir Sanayi Odası Meclisinde verimli çalışmalar yapacağını vurguladı. Sanayi Odasının, Sanayicilerin sorunlarına çözüm sunan, ve sanayicilerin gelişimlerini sağlayan bir kurum olarak çalışması gerektiğine dikkat çeken Elman, " Makineleşme sayesinde fabrikaların kapasiteleri, iç pazardan daha hızlı büyüyor. Bu bağlamda yüksek kapasiteye sahip fabrikalara iç pazar dar geliyor.

Bu da dış piyasalarda pazar payını artırma ihtiyacımızı gündeme getiriyor. Sanayicilerin global pazarda rekabetçi olmalarını sağlayacak bilgi, teknik ve teknolojilerde üretim yapmalarını sağlayacak 'Sanayici Gelişim Programlarının geliştirilmesi gerekiyor. Sanayi odamız da bu programlarla sanayicilerimize ücretsiz danışmanlık hizmeti sağlamalıdır." dedi. Balıkesir'de ve ilçelerinde sanayinin gelişmesinin etkin Organize Sanayi Bölgesi yönetimi ve ihracata yönelik adımlar atılmasıyla sağlanabileceğini kaydeden Elman yeni dönemde sanayi odasının bu konular üzerinde çalışması gerektiğini vurguladı.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER edremit, turker orman ürünleri, yiğit elman, balıkesir sanayi odası