Martin Zeil ve Ekonomi Heyeti Hilton Oteli'nde Bir Araya Geldi

Almanya Bavyera Eyaleti'nin Ekonomi Bakanı ve Eyalet Başbakan Yardımcısı Martin Zeil ekonomi heyetiyle birlikte, İzmir Hilton Oteli'nde İzmirli işadamları ve kent yöneticileri ile buluştu.Almanya Federal Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosu Margit Haberle'nin ev sahipliği yaptığı özel davete İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan vekili Sırrı Aydoğan ve İzmir İl Emniyet Müdürü Ali Bilkay katıldı. Zeil yaptığı konuşmada İzmir'in kendi özellikleri ile apayrı avantajlara sahip olduğuna değinirken, iş, tatil ve dinlenmenin kentte mümkün olduğuna dikkat çekti.

Türkiye'nin hızlı büyümesinin hayranlık verici olduğunu belirten Zeil, "Genç nüfusunuz güçlü iç pazarınız ile her geçen gün daha da ilerliyorsunuz. Bu gelişmelere bir çok ülkenin hayalinde yer alıyor. Türklerin çalışkanlığı tutarlı politik adımları ülkenizi her an daha da ileri taşımaktadır. Bavyera eyaletinin Türkiye ile 5 milyar Euro'luk bir ticari hacmi var" dedi. Zeil Bavyera ve İzmir'inde birbirlerine benzer yönleri olduğunu belirtirken, İzmir için "İzmir her geçen gün yükselen bir şehir. Dünyanın en büyük konteynır limanı yapılıyor, Expo 2020 için önemli hedefleri var; bu açıdan bakıldığında bilim ve teknoloji işbirliği için İzmir'le Bavyera işbirliği içinde olmalıdır.

Expo 2020 İzmir için bizde yeni köprüler kurup işbirliği yapmak istiyoruz"dedi. Vali Kıraç ise Türkiye ile Almanya arasında 35 milyar dolarlık bir ticari faaliyetin olduğunu ifade ederken, Zeil'e Expo 2020 adaylığı süresince kendilerine destek verilmesinin Bavyera açısından da önemli olduğunu vurguladı.  

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER almanya konsolosluğu izmir, izmir alman konsolusu, margit haberle,martin zeil, hilton ekonomi toplantısı, izmir magazin