KOSGEB & KASİAD Ortak “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi”Meyvelerini Verdi

KASİAD Karşıyaka Sanayici İşadamları Derneği Başkanı Osman Avcı KOSGEB & KASİAD işbirliği ile 24 Şubat – 05 Mart 2014 tarihlerinde 30 girişimciye “UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ” ardından dün sertifikalarını verdik dedi.Programın KASİAD açısından büyük önem taşıdığını belirtti. Bu programın amacının ekonomik kalkınma ve istihdam sorunlarının çözümünün temel faktörü olan girişimciliğin desteklenmesi, geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması, başarılı ve sürdürülebilir işletmelerin kurulmasıdır dedi. Biz beldemiz insanına balık değil balık tutmasını öğretmeyi ve olta vermeyi prensip edindik.


KOSGEB ile yürütülecek eğitim programı sonrasında seçilecek girişimcilerin tümünün iş kurmasının en büyük dileği olduğunu söyleyen Avcı, şöyle konuştu: KOSGEB'den alacakları hibe, teşvik ve kredilerle kendi iş yerlerini kuracağını, böylece yeni girişimcilerin ilçe ekonomisine katkı ve katma değer sağlayacağını ifade etti. “İlçemizde girişimcilik alanında önemli bir potansiyel var. Bu eğitimlerin tekrarını da yapıp, açılacak işyerleri ile eğitimli istihdamı artırmak, ilçemizin ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmak istiyoruz. İzmir'de işsizlik oranını ülke geneline göre biraz daha yüksek. Dolayısıyla devlet, yerel yönetim ve sivil toplum örgütleri birlikte, bu soruna karşı ortak mücadele etmesi gerekiyor.” dedi.


KASİAD Başkanı Osman Avcı genç ve kadın girişimci adayların çoğunlukta olduğu 100’ü aşkın alınan başvuruların ardından, yapılan değerlendirme ile 30 kişilik sınıf oluşturulduğunu, bu program ile girişimciliği özendirmek ve eğitimi tamamlayan girişimcilere hibe ve kredi ile itici bir rol üstlenmeyi amaç edindik dedi. İş fikri geliştirme, iş planı kavramı ve ögeleri(pazarlama, üretim, yönetim, finans), iş planı hazırlaması gibi stratejik bilgilerin yer alacağı ücretsiz Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi, sınıf içi eğitim ve atölye çalışmalarından oluşmakta olup toplam 70 saatlik bir eğitimden sonra başarılı olan 28 kursiyere dün sertifika verildiğini belirten Avcı şunları söyledi:
“Belgelerini alan girişimcilerin hazırlayacakları projelerin kabul edilmesi durumunda da girişimcilerin kuracakları işletme için, işletme kuruluş giderleri desteği 3 bin TL, kuruluş dönemi makine, teçhizat, ofis donanım ve yazılım desteği 15 bin TL, İşletme giderleri desteği 12 bin TL olmak üzere toplam 30 bin TL'si geri ödemesiz hibe, 70 bin TL'si geri ödemeli kredi olmak üzere toplam 100 bin TL alabilecek. Başkan Osman Avcı girişimci adaylarının bu fırsatı değerlendirme çağrısında bulundu.


Aynı zamanda Başkan Osman Avcı Karşıyaka Kaymakamı Sadettin Yücel ve Kuzey KOSGEB Müdürü Oğuz Kılınç; girişimcilerin işyeri açılışında davet edilir ve zaman uygun olursa hep beraber kurdele kesmeye gelme sözü verdiler.

 


Dün yapılan kahvaltılı sertifika töreni Karşıyaka Kaymakamı ve Kuzey KOSGEB Müdürü dışında Karşıyaka müftüsü Cahit Erhun, Karşıyaka İlçe Tarım Müdürü Mustafa Erkan, KOSGEB yetkilileri, KASİAD yönetim kurulu üyeleri Süleyman Özsakallı, Ramazan Sönmez, Suat Akkınay, Özgül Sular, Elif Canaslan, Engin Gökdeniz katıldılar.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER KOSGEB, KASİAD, Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi, Osman Avcı, Karşıyaka Sanayici İşadamları Derneği, girişimcilik, izmir girişimcilik, izmir girişimcilik eğitimi