Konak’ta 30’uncu Yıl Coşkusu

Konak Belediyesi’nin ilk meclis toplantısının 30’uncu yıldönümü törenle kutlandı. Tarihinde ilk kez yapılan tören hayattaki belediye başkanlarını ve bugüne kadar görev yapmış meclis üyelerini bir araya getirdi.Geçmiş 30 yılın anılarının tazelendiği törende duygusal anlar yaşanırken, birlik ve beraberlik mesajları verildi.

İzmir'in merkez ilçesi Konak'ın 1 Haziran 1984 tarihinde ilk meclis toplantısını yapışının 30’uncu yıldönümü düzenlenen törenle kutlandı. Konak’ın seçilmiş ilk kadın Belediye Başkanı Sema Pekdaş’ın ev sahipliğinde Konak Belediyesi Fuar Evlendirme Dairesi'nde gerçekleştirilen törene önceki dönemlerde belediye başkanlığı görevini yapan Ahmet Sarışın, Erdal İzgi, Muzaffer Tunçağ ve Hakan Tartan'ın yanı sıra 30 yıllık sürede görev alan dönemin meclis üyeleri katıldı. CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir Milletvekilleri Rıza Türmen, Oğuz Oyan, Alaattin Yüksel, Erdal Aksünger, Musa Çam ile Mustafa Moroğlu'nun yanı sıra CHP Konak İlçe Başkanı Nilüfer Akyüz ve AKP ilçe Başkanı Yaşar Ötnü de töreni izleyenler arasındaydı.

BAYKAL VE MERHUM MECLİS ÜYELERİ ANILDI
Konak Belediyesi’nin geçmiş dönemlerde görev yapan belediye başkanları ve dönemin meclis üyelerinin ilk kez bir araya geldiği etkinlikte geçtiğimiz yıl vefat eden kurucu Belediye Başkanı Süha Baykal ile merhum meclis üyeleri de anıldı.

DEMOKRASİ VURGUSU
İstiklal Marşı ve Saygı Duruşu ile başlayan 30’uncu yıl kutlama töreninde, geçmiş dönemlerde gerçekleştirilen icraatları ve belediye tarihini anlatan kısa film sinevizyon eşliğinde gösterildi. 30 yıllık geçmişi yansıtan film büyük beğeni toplarken, Konak Belediyesi’nin ilk yıllarında görev yapan meclis üyeleri, geçmişe yolculuk yaptıran görüntüler sırasında duygu dolu anlar yaşadı. Törenin açılış konuşmasını Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş yaptı. 147 yıllık belediyecilik tarihi bulunan Konak'ta 30 yıl önce Konak Belediyesi adıyla ilk meclis toplantısının yapıldığını dile getiren Pekdaş, konuşmasında sık sık birlik ve beraberlik vurgusu yaptı. Belediye meclislerinin ve kurumların demokratikleşme sürecindeki önemine değinen Başkan Pekdaş, Konak Belediyesi’nin kurucu başkanı Süha Baykal’ın ilk meclis toplantısında yaptığı konuşmadan alıntılara da yer vererek şöyle konuştu:
“Demokrasi için kurumlar önemlidir. Kurumları yaşatmak, kurum kültürünü korumak ve unutturmamak gerekiyor. Çünkü demokrasinin temelinde bireyler bir arada yaşamak için kurumlara ihtiyaç duymuş ve birlikte yaşamanın güvencesi olarak kurumları görevlendirmiştir. Yerel yönetimlerin ise bütün dünya önemini kavramıştır. Ama bugün yerel yönetimlerin gücünün zayıflatıldığı, önemsizleştirildiği bir dönemi yaşıyoruz. Kentin ve kentte yaşayan insanların yekvücut olması gereken günlerden geçiyoruz. İşte bu yüzden geçmiş dönemleri hatırlamak yerinde ve önemli bir tavır oluşturuyor. Bu şehrin, bu ülkenin, demokrasi mücadelesinin bizlere ihtiyacı var.”

PEKDAŞ'A TEŞEKKÜR
Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş konuşmasının ardından sözü Konak Belediyesi’nin ilk Meclis Başkan Vekili Sancar Maruflu’ya bıraktı. Geçmiş dönem meclis üyeleri adına konuşan Maruflu, bu tür bir araya gelişlerin önemine değinerek, “Biz maalesef genellikle cenazelerde bir araya geliyoruz. Bugün ilk defa bir mutluluk ve birliktelik için bir aradayız. Bunu hayata geçiren Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’a teşekkürlerimizi sunuyor ve bu buluşmaların sürmesini temenni ediyoruz” dedi.

 

BAŞKANLARIN PLAKETİNİ PEKDAŞ VERDİ
Maruflu'nun konuşmasının sonrasında, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş tekrar kürsüye çıkarak önceki dönemlerde belediye başkanlığı yapan Ahmet Sarışın, Erdal İzgi, Muzaffer Tunçağ ve Hakan Tartan’a onur plaketlerini takdim etti. Önceki dönemlerde görev almış meclis üyelerine teşekkür plaketinin de verildiği tören geçmiş dönemlerden yansımalar taşıyan fotoğrafların yer aldığı fotoğraf sergisi ve kokteyl ile devam etti.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Konak Belediye Başkanı, Sema Pekdaş, konak belediyesi, Muzaffer Tunçağ, Hakan Tartan, Süha Baykal, izmir,meclis toplantısı 30.cu yıl kutlaması