KESİAD’tan Sağlıklı Büyüme Uyarısı

Kemalpaşa Sanayici ve İşadamları Derneği (KESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Aytekin Öztaş, cari açık uyarısı yaptı. Türkiye’nin düşük cari açıkla büyüyemediğini ifade eden Öztaş, ekonomideki bu durumun artık değişmesi gerektiğini söyledi.KESİAD’ın geleneksel Perşembe kahvaltısı Kemalpaşa Ramada Oteli’nde gerçekleştirildi. Sektör ve ekonomik gündemin başlıklarının ele alındığı toplantıda konuşan Aytekin Öztaş, ithalata yönelik, cari açığı büyüten ekonomik büyümenin uzun süreli olamayacağını yerli sanayinin gelişmesi için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini ve seferberliğe ihtiyaç olduğunu söyledi.

Beklentiler karşılanmıyor

Cari işlemler açığı verilerinin Ocak ayında çok düşük geldiğini belirten Öztaş, 2,8 milyar dolar beklentinin sadece 2 milyar dolar olarak gerçekleştiğini söyledi. Öte tarafta sanayi üretimi rakamlarının da düşük geldiğini vurgulayan Öztaş, “Az da olsa Ocak ayında sanayi üretiminde bir artış beklerken yıllık bazda arındırılmamış sanayi verisi yüzde 2,3 düştü. Halbuki geçen sene aynı dönemde 5 milyar dolar cari açık vermiş, ilk çeyrekte çok kuvvetli büyüme rakamlarıyla karşılaşmıştık. Büyüme ne kadar düşük geliyorsa cari açık da o kadar azalıyor. Bu rakamlar Türkiye’de cari açık ile büyüme arasındaki pozitif ilişkiyi doğrular nitelikte” dedi.

Devlet desteği önemli

Türkiye ekonomisinin sağlıksız görünümünün göstergelerinden bir tanesinin de üretimin yapısını tamamen ithalata bağlı olmasına bağlayan Öztaş, “Ya kontrollü cari açıkla yüksek büyümeye ya da düşük cari açıkla düşük büyümeye razı olacağız. Bu sarmaldan çıkmak için Türkiye’nin üretim yapısını ithalata bağımlılıktan kurtarması gerekiyor. Bunun için devletin biz sanayicilerin önündeki engelleri kaldırması, Ar-Ge ve inovasyonla daha teknolojik ürünlerin yapılmasına katkı vermesi gerekmekte. Yoksa yurtdışından getirilen hammaddede ve ürünlerin montajı veya son derece düşük katma değerli üretimlerle bu sarmaldan kurtulmamız mümkün değil” diye konuştu.

Kahvaltıya davetli olarak katılan Harme İnsan Kaynakları Genel Müdürü Harun Tan personel ile işveren ilişkisi hakkında bilgiler verirken, SGK Uzmanı Çetin Güneş ise sanayicilere çıkması gündemde olan sigortacılık kanunlarıyla ilgili uyarılarda bulundu.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER KESİAD, Kemalpaşa Sanayici ve İşadamları Derneği, Aytekin Öztaş, Kemalpaşa Ramada Oteli, kemalpaşa iş adamları, iş dünyası izmir