Kadınlara Sivil Toplum Örgütlerine Katılım Çağrısı

İzmir Dernekler İl Müdürü Bülent Korkmaz, kadınların sivil toplum örgütlerindeki sayısının çok az olduğuna işaret ederek, kadınların derneklerde daha aktif olarak yer alması gerektiğini söyledi.Hilton Oteli'nde düzenlenen toplantıya Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Manisa İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Nilgün Aksoy ile Salihli, Turgutlu, Akhisar'dan gelen girişimci kadınlar katılırken, aynı zamanda TOBB İzmir il Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı da olan EGİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Betül Elmasoğlu, Ege Bölgesi'ndeki girişimci kadınları derneğe üye olmaya davet etti.

Ege açılımı

Toplantıda açılış konuşmasını yapan EGİKAD Başkanı Betül Elmasoğlu, kadınların iş ve sosyal hayatta daha aktif olması için çalıştıklarını belirterek, kadınların da bu konuda daha istekli olması gerektiğini söyledi. EGİKAD'ın Ege Bölgesi'nin diğer kentlerinden de üyelerle büyümesi için çaba harcadıklarını anlatan Elmasoğlu, “İzmir, Ege Bölgesi'nin başkenti konumunda. İzmir bir çok alanda olduğu gibi kadın girişimcilikte de ön planda yer alan bir kent. Biz bu önderliğimizi bölgemizin tümüne de taşımak istiyoruz. Aynı zamanda TOBB İzmir İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanıyım. Ege Bölgesi'ndeki diğer illerdeki Girişimciler Kurulu üyeleri ile ortak projeler üretmeyi hedefliyoruz. Girişimci kadınların biraraya gelerek oluşturacağı sinerjiyi yeni kadın girişimcilerin ortaya çıkarılması için kullanabiliriz” dedi.

Kadınlara çağrı

İzmir Dernekler İl Müdürü Bülent Korkmaz ise İzmir'de 5 bin 600 derneğin faaliyet gösterdiğine dikkat çekerek, kadın üye sayısının çok az olduğunu söyledi. İş kadınları alanında faaliyet gösteren dernek sayısının da sadece 5 olduğuna işaret eden Korkmaz, kadınların bu derneklere sahip çıkması gerektiğini vurguladı. Kadınların istedikleri her alanda başarılı olabildiklerini ifade eden Korkmaz, “Dernek üyeleri arasında kadın sayısı az. Derneklere üye olabilecek kadınlar çeşitli nedenlerle üye olmuyorlar. Kadınlar bu konuda kendilerini sorgulamalı. Derneklerde kadınların daha aktif olarak yer alması daha güzel projelerin ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Bu konuda ben kadınları sivil toplum örgütlerine katılmaya ve daha aktif olmaya çağırıyorum” dedi.Mevzuat kolaylaştı

Derneklerle ilgili mevzuatın 2004 yılında değiştiğini dernek kurma ve yönetiminin geçmiş yıllara göre çok daha kolay hale geldiğine belirten Korkmaz, daha önce dernek kurmak için 12 belge istenirken şimdi 2 belge ve 7 kişi ile derneğin kurulabildiğini söyledi. Daha önce dernek genel kurullarında Hükümet komiseri şartı vardı. Şimdi böyle bir şart da yok. Gazetelere ilan zorunluluğu kaldırıldı. Bütün bunlarla sivil toplum örgütlerinin önü açıldı. İnsanlar artık her alanda kuracağı sivil toplum örgütleri ile toplumsal hayatta seslerini duyurabilir” diye konuştu.

Toplantıya katılan Manisalı iş kadınları

Nilgün Aksoy TOBB Manisa İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı
Ayla Yönet TOBB Manisa İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Üyesi
Nefise Şükran Füzün TOBB Manisa İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Üyesi
Reyhan Sezgin TOBB Manisa İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Üyesi
Gülseren Acar TOB Manisa İl Kadın Girişimciler Kurulu Üyesi
Belkis Çakar TOBB Manisa İlk Kadın Girişimciler Kurulu Üyesi
Hatice Tekindağ TOBB Manisa İl Kadın Girişimciler Kurulu Üyesi
Jale Köylüoğlu Kutluel TOBB Manisa İl Kadın Girişimciler Kurulu Üyesi
Arzu Kaziç Arıdıcı TOBB Manisa İl Kadın Girişimciler Kurulu Üyesi
Asuman Demirdöver TOBB Manisa İl Kadın Girişimciler Kurulu Üyesi 

 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Nilgün Aksoy, TOBB Maisa il kadın girişimciler kurulu, Ayla Yönet, nefise şükran füzün, reyhan sezgin, gülseren acar, belkıs çakar, jale köylüoğlu, asuman demirdöver, sivil toplum örgütü, kadınlara çağrı, bülent korkmaz