Kadınlara 'Seçimlere Odaklanın' Çağrısı

İZTO İş Kadınları Konseyi’nde Konsey Başkanı Asuman Nardalı Tokuş Bakan Hayati Yazıcı’dan daha fazla destek isterken, Bakan Yazıcı ise oda seçimlerine dikkat çekerek; “Seçimlere odaklanın. Odaların yönetim kurullarında sizleri görmek istiyoruz” dedi.İzmir Ticaret Odası(İZTO) İş Kadınları Konseyi 3’üncü Ticari Platformu Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın katılımıyla gerçekleştirildi. Açılış konuşmasını yapan İZTO Yönetim Kurulu Üyesi ve İş Kadınları Konseyimiz Başkanı Sayın Asuman Nardalı Tokuş, 87 kişi çıktıkları yolda bugün 300 başarılı iş kadını olduklarını vurgulayarak, “Ticari ilişkilerimizi ve alış-verişlerimizi özellikle birbirimizden yapıyoruz. Amacımız tüm Türkiye’ye örnek teşkil edecek kadın platformunu oluşturmak. Her yaşta, her konuda birbirimize destek olmak. Sizden beklentimiz yurtiçi ve yurtdışı ticari ziyaretlerinizde iş kadınlarına daha fazla kontenjan ayırmanızdır. Daha fazla üretim için daha fazla mikro kredilerle ilgilenmiyoruz makrolar istiyoruz” dedi. Nardalı’nın sözlerine konuşması sırasında yanıt veren Bakan Hayati Yazıcı ise, desteklerini her zaman ayakta tutacakları sözünü vererek, “Bugün 300 girişimci kadın buradasınız. Bunu elbette kutluyorum. Ama ticaret odasının yönetim kurulunda 1 kadın var. Sanayi odasında hiç yok. Yapılacak olan seçimlerde buraya odaklanmanızı istiyorum. Kadınların bulunduğu yerde tertip vardır. Düzenin olduğu yerde boşa zaman harcanmaz. Üretim artar ve iş planlama hacmi büyür” diyerek oda seçimleri için kadınlara çağrıda bulundu.

“Kadın girişimciliği önemli”

Türk Kadını’nın 800 yıl önce ilk girişimciliği Anadolu’da Bacıyan-ı Rumlar Birliği ile gerçekleştirdiğini ve kadın girişimciliğinin desteklenmesinin bir ülkede ekonomik büyüme ve rekabet gücünün artmasında en önemli etken olduğunu vurgulayan Bakan Yazıcı, “Kadın girişimciliği, istihdam sorununun çözümüne katkı sağlamakta, toplumun ve ailenin refah düzeyinin artmasına vesile olmaktadır. Ülkemizde kadınların iş gücüne katılım oranı TÜİK verilerine göre 2012 yılında yüzde 29,5’tir. Eğitim durumuna göre kadınların iş gücü piyasasındaki durumunda da artış görülmektedir. Eğitimin kadınların işgücü arzını arttırmadaki etkisinin, erkeklerin işgücü arzını arttırmadaki etkisinden daha güçlü olduğu bilimsel bir gerçektir. Dünya Ekonomi Forumu 2010 Raporu’nda iş dünyasındaki üst düzey yönetici konumundaki kadın oranı açısından Türkiye, 2’nci sırada yer almaktadır” diye konuştu.

“Sosyal kalkınma açısından da önemli”

“Kadın girişimcilerin sayısının artması ekonomik kalkınma kadar sosyal kalkınma açısından da büyük önem taşımaktadır. Girişimci kadınların kendi aralarında dayanışma sağlamaları, ulusal, bölgesel ve uluslararası düzeyde örgütlenmeleri ve işbirliği mekanizmaları oluşturmaları da küreselleşen dünyanın önemli ihtiyaçları arasındadır. Biz politika yapanlar olarak kadınların aktif olarak ekonominin içinde ve hayatın her alanında yer almaları yönündeki çalışmalarımızı sürdürmekte kararlıyız” diyen Bakan Hayati Yazıcı, sürdürülebilir kalkınmanın ancak kadınların üretime, karar alma mekanizmalarına ve siyasete katılımı ile gerçekleşebileceğine de dikkat çekti. 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER izto, izto toplantısı,izmir girişimci kadınlar, izmir iş kadınları derneği, izmir dernekleri, izmir dernek toplantıları