HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

İŞ DÜNYASI -- 7 Kasım 2017

"İzmir Yerli Otomobil Üretimine Hazır"

Magazinizmir
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen "Türkiye’nin Otomobili Projesi Ortak Girişim Grubu İşbirliği Protokolü İmza Töreni"nde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın "beş babayiğit" dediği Konsorsiyum’a destekle beraber bir çağrı da Ege Otomotiv Derneği’nden (EGOD) geldi.

EGOD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Akkalay, Türkiye’nin en önemli projelerinden biri olan yerli otomobil üretiminde elini taşın altına koyan şirketlere öncelikle her türlü desteği vereceklerini ifade ederek, “Gelin bu otomobili İzmir’de üretelim” dedi.

Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding (KARSAN), Turkcell ve Zorlu Holding’den oluşan Konsorsiyum’a bu zorlu süreçte maddi-manevi destek verilmesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Akkalay, EGOD olarak süreci yakından takip ederek, Konsorsiyum’la süreç boyunca dirsek teması içinde olacaklarının sözünü verdi.

2019’da prototipinin tamamlanıp 2021’de ticari satışa çıkarılması beklenen yerli otomobilin üretim sürecinin zorlu olacağının altını çizen Akkalay, “Bu Konsorsiyum’un bunu başaracağına inanıyorum. Ancak kolay bir proje değil. Bu zorlu yolda EGOD’un üzerine bir görev düşerse, bu görevin zorluğuna bakmadan tüm bileşenlerimizle, tüm üyelerimizle bu taşın altına biz de elimizi sokarız. Bu aracın prototipinin üretileceği en doğru lokasyon ise kesinlikle İzmir’dir. Konsorsiyum’un bileşenlerinden BMC’nin varlığı, gelişmiş yedek parça ve yan sanayi ağı ile İzmir birçok bakımdan bu üretim sürecinde en doğru adres. İzmir ve çevresindeki faaliyet gösteren birçok otomotiv yan sanayi firmaları dünya devlerine otomotiv parçası üretimi yapıyor. Bu konuda deneyimimiz oldukça fazla. Türkiye ekonomisinin lokomotifi konumunda bulunan otomotiv sektörünün ve İzmir’in bu zorlu görevi altından başarıyla kalkacağına inancım sonsuz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı'ndan İlk Araç Alımı

İmza töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da törende bir konuşma yaparak, "Geçtiğimiz yıl itibarıyla yılda 757 bin otomobil satışına ulaşmış bir Türkiye'de bu konuda hala adım atılmıyor olması artık ülkemizin bir ayıbı haline gelmişti. Bugün, işte bu ayıptan kurtulma yolunda tarihi bir adım atıyoruz." ifadelerini kullandı.

"Madem ki bu babayiğit arkadaşlarımız çıkıp ellerini taşın altına soktular, bize de onlara gereken her yerde omuz vermek, destek vermek düşer" diyen Erdoğan, "Şimdiden ilan ediyorum, piyasaya süreceğiniz ilk otomobilin bedelini ödemek şartıyla taliplisi de benim." şeklinde konuştu.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN