HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

İŞ DÜNYASI -- 23 Haziran 2017

İzmir Barosu'ndan Temiz Enerjiye Destek

Magazinizmir
İzmir Barosu Rüzgar Enerji Komisyonu 15 Haziran Rüzgar Enerji Günü ve 21 Haziran Güneş Enerjisi Günü ile ilgili bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

İzmir Adliyesi'nde gerçekleştirilen basın açıklamasına İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan, Baro Başkan Yardımıcsı Mustafa Çetin, Enerji Hukuku Komisyon Sekreteri Arsin Demir, komisyon ve baro üyeleri katıldı.

Basın açıklamasında konuşan İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan, İzmir Barosu olarak çevreci politikaları ve temiz enerjiyi desteklediklerini belirtti. İzmir Barosu çatısı altında kurdukları İzmir Barosu Enerji Hukuku Komisyonu'nun önemli işlere imza attığını dile getiren Özcan, tüm dünya ülkelerinin ortak bir çevreci politikada birleşmeleri gerektiğini vurguladı.

Dünya Çevreci Enerjiye Yöneliyor

Basın açıklamasını okuyan İzmir Barosu Başkan Yardımcısı Mustafa Çetin ise günümüzde yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanılarak üretilen enerjinin küresel toplam birincil enerji ihtiyacının % 13 ünü karşılar hale geldiğinin altını çizdi. Fosil kaynakların limitli doğası ve yakın bir gelecekte tükeneceğine ilişkin araştırmalara dikkat çeken Çetin, "Geçmişten günümüze yaşanan petrol krizleri, dışa bağımlılığın azaltılması gibi nedenler, enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesinde devletleri yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneltmiş; yenilenebilir kaynaklarının geleceğin enerji kaynakları olacağı yönündeki inancın artmasıyla birlikte yenilenebilir enerji politikalarının gelişimi de hızlanmıştır. Yine, ülkemizin de taraf olduğu, Paris İklim Değişikliği Antlaşması, iklim değişikliği ile mücadele ve sera gazı salınımının azalması amacı doğrultusunda “yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının arttırılmasına” vurgu yapmak suretiyle yenilenebilir enerjiden faydalanmanın önemini bir kez daha ortaya koymuştur" dedi.

Önemi Her Geçen Gün Artmakta

Tüm dünyada her yıl 15 Haziran Dünya Rüzgar Enerjisi Günü ve 21 Haziran Güneş Enerjisi Günü olarak kutlandığını ifade eden Çetin, "Temiz, güvenilir ve düşük maliyetli enerji üretiminin sağlanması, sera gazı salınımının azalması, istihdamın artırılması, sosyo ekonomik gelişimin temin edilmesi, dışa bağımlığın azaltılması, iklim değişikliğiyle mücadeledenüzerindeki katkıları sebebiyle "rüzgar ve güneş" enerjisinden faydalanmanın önemi her geçen gün daha da artmakta olup, Rüzgar enerjisi ve güneş enerjisi sektörü, tüm dünyada en hızlı büyüyen sektörlerin başında gelmektedir. Ülkemizde de rüzgar ve güneş enerjisi yatırımlarının sayısı hızla artmaktadır. 2016 yılında verilerine göre, rüzgar enerjisinde toplamda işletmede 6 bin MW’ın üzerinde santralimiz bulunmakta iken, bugün ibariyle devreye alınmış Lisansız Güneş enerjisi santrallerinin kapasitesi de 1300 MW’ı geçmiştir" diye konuştu.

Basın açıklamasının devamında Çetin şunları belirtti: "İzmir Barosu, Enerji Hukuku Komisyonu olarak bizler, “rüzgar ve güneş” ten faydalanmanın önemine vurgu yaparak, geleceğimiz olan çocuklarımıza temiz, yaşanabilir ve savaşsız bir dünya bırakmak adına rüzgar ve güneş enerjisinden daha fazla yararlanılmasını temenni ederek 15 Haziran Dünya Rüzgar Enerjisi, 21 Haziran Dünya Güneş Enerjisi gününüzü kutlarız."

FACEBOOK İLE BAĞLAN