İzmir Adanalılar Güçbirliği Derneğinde 92. Yıl Kutlaması

İzmir Adanalılar Güçbirliği Derneği, Adana’nın kurtuluşunun 92’nci yılını düzenledikleri gece ile kutladı.Kordon Otel’de Dernek Başkan Arif Kayakşu ve Yönetim Kurulu’nun ev sahipliğinde düzenlenen geceye yaşamını İzmir’de sürdüren çok sayıda Adanalı ve eşlerinin yanısıra Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Aldırmaz, eşi Serpil hanım ile Menderes Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, Karabağlar Kaymakamı Mehmet Sadık Tunç, Adanalı olan Basın İlan İzmir Şube Müdürü Fikret Sönmez’de katıldı.

Gecenin açılış konuşmasını yapan İzmir Adanalılar Güçbirliği Derneği Başkanı Arif Kayakşu, 92 yıl önce al bayrağın al rengine kanını veren hakkı ödenemez vatan evlatlarının ortaya koyduğu kutsal mücadele sonucu bu gün bu kahramanların torunları olarak rahat ve huzurlu olduklarını söyledi. Kayakşu, “Şanlı tarihimizde nice zaferler kazanmış ve yaşanan sıkıntılarla büyük bir mücadele göstererek atlatmayı bilmiş büyük büyük Türk Milleti’nin çocukları olarak milli mücadele ve kurtuluş hareketini anıyoruz. Gazi Mustafa Kemal,’in başlattığı Kurtuluş Mücadelesi’nin ilk kıvılcımı Adana’da Çukurova’da başlamıştır. Kurtuluş Savaşı’nın sonunda düşmanın İzmir’de denize dökülmesiyle Türkiye Cumhuriyeti Kurulmuştur. Bu milli mücadelenin şehit ve gazilerimizi saygıyla anıyoruz” dedi.

Gecenin konuğu Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Aldırmaz’da yaptığı konuşmayla gecede bulunmaktan dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi.  Aldırmaz, “Adana’nın kurtuluşunda Adanalılar’ın dev Türk bayrağını bütün şehri dolaştırarak Büyük Saat ile Caminin arasına asılmasını gören Osman Nihat Asya’nın Bayrak Şiirini yazdığını ve şair yine 5 Ocak’ta, Bayrak şiirini yazdığı gün, vefat etmiş. Adana denince, Adanalı denince Bayrak şiiri, Kurtuluş Savaşı aklımıza gelir” diye konuştu.

Adana’dan gelen Yerel TV Koza TV’nin naklen yayınladığı geceye Hayri Küçük Adana ve yöresine ait türkülerle katılırken, Adanalı şair Ahmet Selçuk İlkan bestelenmiş şiirlerini müzikli bir şov ile seslendirdi. Adanalı Şarkıcı Vahdet Vural, geceye birbirinden güzel şarkılarıyla renk kattı. Yöre oyunlarıyla bol bol oynayan Adanalılar, gecenin ilerleyen saatlerine kadar eğlendi.


Haberin Galerisi İçin Tıklayın.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER kordon otel, izmir adanalılar güçbirliği derneği, hayri küçük adana, ahmet selçuk ilkan, vahdet vural, arif kayakşu, zihni aldırmaz, izmir adanalılar güçbirliği gecesi, kordon otel kokteyl, kordon otel hakkında