İTO'da 130'uncu Yıl Coşkusu

Kent ekonomisinin gelişmesi için 1885 yılında kurulan İzmir Ticaret Odası 130'uncu yaşını kutladı.Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın da katıldığı kutlamada İTO Başkanı Ekrem Demirtaş 130. yıl pastasını kesti. İTO'ya hizmet veren Meclis üyelerine altın plaketlerinin verilmesinin ardından ünlü pop şarkıcısı Yeşim Salkım sahne aldı.

Hilton Oteli'nde düzenlenen İTO'nun 130. Yıl Resepsiyonu'na Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir milletvekilleri, İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile sivil toplum örgütlerinin başkanları ile İTO Meclis üyeleri katıldı.

Pusula Gibi Yol Göstermeye Devam Edeceğiz

İzmir Ticaret Odası'nın 1992'den beri Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yürüten Ekrem Demirtaş, 130'uncu yıl konuşmasına odanın Osmanlı'daki döneminde Türk, Rum, Ermeni ticaret erbabı tarafından kurulduğunu söyledi. Bunun da kentin renkli kişiliğine uygun olduğunu aktaran Demirtaş, "Odamız 130 yıllık tarihi boyunca benden önce görev yapan 12 başkan döneminde devamlı ileriye gidip gelişim göstermiştir. Hep büyüdük. Kentimizin ve ülkemizin gelişimi için eğitimden ulaşıma, spordan sağlığa her alanda projeler üretiyoruz. Bundan sonra da üyelerimize bir pusula gibi yol göstermeye, ülkemize ve şehrimize hizmet vermeye devam edeceğiz" diye konuştu.

İzmir'in Kadınlarına Övgü

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İTO'nun kuruluşunda yer alan isimlerin Osmanlı'nın vizyonunu da ortaya koyduğunu gösterdiğini söyledi. İzmir'in kadınlarını da öven Yıldırım, "İTO'dan tam 30 yıl önce yani 1857'de İzmir'de bir başka sivil toplu örgütü aldı. 1857 de İzmirli kadınlar vebaya karşı örgütlenrmiştir. İzmir'in kadınları her konuda öncü olmuştur ve öncü olmaya devam etmişlerdir" dedi. Birinci İktisat Kongresi'nin de İzmir'de toplanması boşuna değil. Burada İzmir'in ekodnomi politikasındaki rolü açık şekilde ortaya koymuştur" ifadelerini kullandı.

"Sorunları Torunlara Bırakmayalım"

Türkiye'de artık birlik olma zamanı geldiğini kaydeden Yıldırım şunları söyledi: "Artık hiç kimse tek başına birşey yapamaz. Devir artık paylaşım, konuşma, danışma devridir. Ülkemizin birliğinin, beraberliğinin, kardeşliğinin daim olması için birbirimizle uzlaşma devridir. Artık elele verip, dayanışma içinde sorunlarımız torunlarımıza bırakmadan çözerek şehrimizi en güzel noktaya taşıma zamanıdır."

"Ortak Hareket Edelim"

Artık ülke gündeminde seçim olmadığının aktaran Yıldırım, "Birikmiş sorunlar ve hedefler var. Seçim meydanlarında uygun bir şekilde projelerimizi anlattık. İzmir bir çok ilimize göre çok daha olgun bir kampanya geçirdi. Seçim sonrası artık bizim izmir ortak paydasında biraraya gelip parti kimliği ötesinde her türlü sorunun çözülmesinde yakın dayanışma içinde olmamız gerekiyor. İzmir'in daha iyi yerlerde olması gerektiğini herkes biliyor. Artık anlamsız tartışmalardan uzak durmak ve kentin geleceğiyle ilgili projelerde ortak hareket etmek gerek" dedi.

Demirtaş'ın Ödülü Yıldırım'dan

Konuşmaların ardından Ekonomi Üniversitesi Halk Dansları öğrencileri Zeybek oynadı. Oyunun ardından Bakan Yıldırım ve Başkan Demirtaş'ın yanına giden ekip Binali Yıldırm'a Zeybek başlığı hediye etti. Yıldırım gençlerin hediyesini alarak başına taktı ve gençlerle fotoğraf çekildi. Ardından geçilen ödül töreninde İTO'ya 4, 8, 12, 16, 20, 24 ve 28 yıl hizmet veren 18 üyeye plaketleri verildi. 28 yıllık Yönetim Kurulu üyeliği ve 24 yıllık başkanlık görevi nedeniyle Ekrem Demirtaş'a çifte ödülünü Binali Yıldırım verdi. Plaket törenini ardından Yeşim Salkım sahne alarak konukları coşturdu. İTO'nun 130. yıl pastası da kesildi.

Kocaoğlu'na Zeytin Dalı

Son günlerde İzmir'de ortaya atılan körfez tüp geçişiyle ilgili tartışmayalara da değinen Yıldırım, Aziz Kocaoğlu'na ‘birlikte çalışalım' mesajı vererek zeytin dalı uzattı. Yıldırım şunları söyledi: "Körfez tüp geçiş konusunun tartışılması oldukça cesaret verici buluyorum. Bu tartışmayı olumlu bir zeminde yapan tüm hemşehrilerimize teşekkür ediyorum. Biz çözüm üretme peşindeyiz. Asla ve asla izmirli'nin istemediği bir işin peşinde olmayacağız. İzmirli konuşsun, tartışsın kabul etsin biz de yapalım. Bunu yaparken de yerel ve merkezi yönetim anlayışına da bundan böyle izin vermeyeceğiz. İBB ve ilçe belediye başkanlarımız ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar. Yapacakları olumlu işlerde hep yanlarında olacağız ve Meclis'te ne tür yasal düzenleme gerekiyorsa bu konuda İzmir'e her türlü önceliği vereceğiz. Yerel konularda da en yakın takipçisi biz olacağız. de bu işi gerçekleştireceğiz." dedi.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Binali Yıldırım İzmir, İzmir Binali Yıldırım, Ekrem Demirtaş, Yeşim Salkım İzmir, İzmir Yeşim Salkım, Aziz Kocaoğlu