HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

İŞ DÜNYASI -- 22 Mart 2017

İtalya'dan Açık Çek

Magazinizmir
23. Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı'na (MARBLE) 79 firmayla katılan İtalya, her alanda işbirliğine açık çek verdi.

İtalyan Dış Ticaret ve Tanıtım Ajansı (ITA) Müdürü AnielloMusella, "İki ülke arasındaki ticaret hacmi 6 milyardan 18 Milyar Dolar’a çıktı. Gelin her alanda işbirliği yapalım bunu katlayalım, biz hazırız" dedi.

ITA Müdürü Musella ve İzmir İtalya Konsolosu LuigiIannuzzi dün Swiss Otel Büyük Efes’de iki ülkenin iş fırsatlarının tanıtımının yapıldığı basın toplantısı düzenledi. ITA Müdürü Musella, bin 370 İtalyan firmasının Türkiye’de yatırımının 4 Milyar Doları buluğunu ve iki ülke arasındaki ticaret hacminin ise 6 milyar dolardan, 18 milyar dolara yükseldiğini söyledi.

İtalyanlar İle Türkler Aynı

ITA olarak görevlerinin her iki ülke yatırımcısına destek vermek olduğunu ifade eden Musella, "Bizler Akdeniz ülkesiyiz. İtalyanlar sıcak kanlıdır. Derler ki İtalyanlar futbol fanatiği, rahat ve güzel bir hayatı sever ve sofralarında lezzetli yemekler isterler. Evet bu doğrudur. Ve kesin olan bir doğru daha var. Türkler de bu konularda aynı bizim gibi. Bizler aynı zamanda tüm bunları yapabilmek için üretmek gerektiğini de biliyoruz. Gelin daha çok işbirliği yapalım, gelin daha çok üretelim. 18 Milyar doları katlayalım" dedi.

İşbirliğinin En Önemli Göstergesi Mermer

67 ülkede 79 ofisi olan İTA’nın 1987 yılından beri Türkiye’de hizmet verdiğini, yalnızca geçen yıl 250 organizasyonla Türk yatırımcısını İtalya’da ağırladıklarını ve bunun sonucunda ticareti artırmayı başardıklarını söyleyen Musella, "MARBLE ise yalnızca önemli değil, çok daha önemli bir fuar. 79 İtalyan firmasının gelmesi de bunun açık göstergesi" diye konuştu.

"Doğal Partneriz"

İtalya ve Türkiye’nin doğaltaşın "Doğal" partnerleri olduğunu söyleyen Musella şöyle devam etti:
"Özellikle mermer işlemede ‘Gelişen’ teknolojiyi tanıtmak ve Türk doğaltaş sektörünün katma değeri yüksek ürünler elde edebileceğini göstermek istiyoruz. Bu konuda bizim kapımız tüm bilgilendirmelere açık. İşbirliği her iki tarafında büyük kazancı olacaktır" dedi.

Niş Ürün Yapan Kazanıyor

İzmir İtalya Konsolosu LuigiIannuzzi de MARBLE’ın, İtalya’nın teknoloji ekonomisinin, Türkiye’nin üretim ekonomisiyle birleşmesine zemin hazırladığına dikkat çekti. Iannuzzi, "İtalyan tasarımı, yıllar içinde mermer üretimine ayrı bir değer kattı. Blok mermer yerine katma değeri yüksek ürünler elde etmenin yolu açıldı. Artık Türkiye sektörü de bu tür niş ürünler için İtalya ile işbirliğinin yollarını aramak için ülkemize geliyor. Bu kez biz geldik ve bu tür ürünleri nasıl elde edilebileceğinin örneklerini de yanımızda getirdik. MARBLE’daki standımızda gelip bunları görebilirsiniz" dedi.

 

 

 

HABER: Mesut Varlık
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN