''İsviçre İçin Türkiye Ve İzmir Önemli''

İsviçre İzmir Fahri Konsolosu Celal Hasan Umur, EBSO’da düzenlenen İsviçre Ticaret Promosyon Forumu’nda yaptığı konuşmada İsviçre’nin Türkiye ve İzmir’e ayrı bir önem verdiğini kaydederek, “Ticaret hacmimizdeki büyüme potansiyeli giderek artıyor” dedi.İsviçre İzmir Fahri Konsolosu Celal Hasan Umur, İsviçre Başkonsolosluğu, Swiss Business HUB Türkiye ve Ege Bölgesi Sanayi Odası işbirliğinde düzenlenen İsviçre Ticaret Promosyon Forumu’nun iki ülke arasındaki ticaretin geliştirilmesi açısından oldukça önemli olduğunu dile getirdi. İsviçre İhracat Risk Sigortası (SERV), Zürcher Kantonal Bankası ile İş Bankası’nın Türk sanayi şirketlerinin ithalat finansmanını kolaylaştıracak orta ve uzun vadeli seçenekleri tanıttığı forumda konuşan Umur, “İsviçre için Türkiye, Rusya ve İngiltere’nin ardından gelen üçüncü büyük pazar. Bu nedenle Türkiye ve İzmir’e özel bir önem veriyorlar.

İsviçre İhracat Risk Sigortası (SERV), ticaretteki ikili ilişkileri yoğunlaştırmayı ve bu konuda firmalara destek vermeyi amaçlıyor. Bu ülke ile ticaret hacmimiz istenen düzeyde olmasa da büyüme potansiyeli bulunduruyor. Bu potansiyeli yakalamak için önümüzdeki günlerde İsviçre’den İzmir’e gelecek heyetlerin de bu birlikteliği arttıracağına inanıyoruz” dedi. Umur ayrıca, “Haftanın belirli günlerinde İsviçre’ye uçuşların olması ilişkilerimizin gelişmesine olumlu etki yapacaktır” diyerek önümüzdeki yaz İsviçre’ye direkt uçuşların başlayacağı müjdesini verdi.


Türkiye’nin itibarı iyi

SERV İsviçre Başkanı Verena Utzinger de Türkiye ile risksiz ve zirvede yapacakları işlerin artacağını ifade ederken, destek vermeye hazır oldukları mesajını verdi. Demiryolu araçları üretimi ile enerji üretimi ve dağıtımının İsviçre’de önemli sektörler olduğunu, kimyasallar ve ilaçlar gibi alanlarda da ülkesinin yoğun faaliyet içinde bulunduğunun altını çizen Utzinger, “Türkiye bizim için çok önemli. Türkiye ile olan işlemlere baktığımızda ise yüzde 99’luk kısmının uzun vadeli finansmanlardan oluştuğunu görüyoruz. Bu da alıcıların Türkiye’ye yönelik orta ve uzun vadeli derecelendirmesinin, yani itibarının iyi olduğunu gösteriyor” şeklinde konuştu. 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER İsviçre İzmir Fahri Konsolosluğu, Celal Hasan Umur, EBSO, İsviçre Ticaret Promosyon Forumu, Swiss Business HUB Türkiye, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İsviçre İhracat Risk Sigortası (SERV), SERV İsviçre Başkanı Verena Utzinger