Irak’a En Büyük Gıda Yatırımını Bir Türk Şirketi Yaptı

Fortune 500 listesinde Türkiye’nin en büyük 150. firması olarak yer alan Aves, 45 milyon Dolarlık ayçiçek yağı üretim tesisi ile Irak’ta gıda üzerine yapılan en büyük yatırımı gerçekleştiriyor. Aves, 2015 yılı içerisinde başlayacağı İzmir’deki yatırım çalışmalarına da hız veriyor.

Türkiye’nin en büyük ham ayçiçek yağı tedarikçilerinden olan Aves, Avrupa’nın sayılı entegre yağ tesisleri arasında yer alan Mersin’deki yatırımından sonra Erbil’de de 45 milyon Dolarlık bir yatırıma imza atıyor. Irak’ta gıda alanındaki en büyük yatırım olacak ayçiçek yağı rafine ve dolum tesisinin bu yılın son çeyreğinde faaliyete geçmesi planlanıyor. Türkiye’de ve yurt dışında gerçekleştirecekleri yeni yatırımlarla 2016’da bitkisel yağ üretiminde küresel oyuncular arasında yer almayı hedeflerken, İzmir’de de önümüzdeki yıl içerisinde yatırım planları olduğunu belirten Aves Enerji, Yağ ve Gıda Sanayi Genel Müdürü Onat Angı, “Ülkemizin en büyük ham ayçiçek yağı ithalatçısı konumundayken geçen yıl Mersin’de faaliyete geçen entegre yağ tesisimizle birlikte yağ üretimine başladık. “Safya” markalı ürünlerimizle dış pazarda olduğu kadar iç pazarda da etkinliğimizi artırmak istiyoruz. Ağırlıklı olarak Ortadoğu ve Doğu Avrupa ülkelerine ihracat gerçekleştiriyoruz. Irak’ın yıllık 500.000 ton yemeklik yağ tüketimi bulunuyor. Buna karşılık bu konuda kurulmuş bir sanayileri olmadığı için yağ ihtiyacının tamamını ithal etmekteler. Erbil’de faaliyete geçecek tesisimizle başta Irak olmak üzere diğer Ortadoğu ülkelerine yaptığımız ihracatı artırmayı planlıyoruz. Irak’ta gıda üzerine en büyük yatırım niteliğindeki Erbil tesisimiz yılda 60 bin ton rafineri ve 180 bin ton da dolum kapasitesine sahip olacak. Bir Türk firması olarak Irak’ta böyle bir yatırımı hayata geçirmekten gurur duyuyoruz” dedi.

Aves Grup dış ticarette Türkiye’nin 5. sırasında

Onat Angı, Aves Enerji, Yağ ve Gıda A.Ş.’nin bünyesinde bulunduğu Aves Grup’un üretim, enerji, emtia ticareti, madencilik, gayrimenkul, liman ve terminal operasyonları alanlarında faaliyet gösteren şirketleriyle güçlü bir yapıya sahip olduğunu söyleyerek “Türkiye’deki 10 şirketimiz yanında Rusya, İsviçre ve Dubai’de ticari yapılanmalarımız bulunuyor. Geçtiğimiz yıl Silopi’de 500 bin Euro yatırımla küspe dolum fabrikamızı hayata geçirdik. İstanbul’da bir alışveriş merkezinin ortağıyız, Mersin’de önemli arsa yatırımlarımız ve %75 hissesini Amerikalı dünyaca ünlü depolama şirketi NUSTAR’a sattığımız, petrol türevleri ve bitkisel yağ depolama şirketimiz var. Aynı anda 2 geminin yanaşıp boşaltım ve yükleme yapabileceği deniz platformuna sahip Türkiye’deki tek tesis olan SAVKA A.Ş. ile de hem yerel hem de uluslararası petrol ticareti yapan firmalara hizmet vermekteyiz. Gerek yurt içinde gerekse yurt dışında yaptığımız tüm çalışmalarla Anadolu insanının gücünü ve azmini dünyada temsil etmenin gururunu yaşıyoruz.” şeklinde konuştu.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Irak, yatırım, gıda, Türk şirket, Aves, SAVKA A.Ş, Onat Angı, Aves Enerji, Yağ ve Gıda A.Ş, izmir ihracat, izmir ithalat, ayçiçek yağı tedarikçileri, Fortune 500 listesi